Czym jest asertywność? Niczym innym jak postawą pełną szacunku tak samo wobec siebie, jak i wobec innych. Definicja psychologiczna jest bardziej złożona: to posiadanie i wyrażanie własnego zdania, a także umiejętność bezpośredniego wyrażania emocji i postaw w taki sposób, aby nie naruszać praw i terytorium innych osób. Jeszcze inaczej: zachowanie asertywne stanowi postawę plasującą się harmonijnie pomiędzy zachowaniem uległym, biernym, a agresywnym.
Kiedy więc warto zastanowić się, czy przypadkiem nie przydałby nam się taki trening asertywności? Choćby przeprowadzony na własną rękę, „domowym” sposobem, z pomocą najbliższych? Łatwo to stwierdzić. Jeśli przynajmniej na kilka z poniższych twierdzeń odpowiesz sobie TAK, pomyśl, jak łatwiejsze byłoby życie, gdybyś jednak odpowiedziała sobie: NIE…
- Uważasz, że jesteś gorsza od innych.
- Boisz się wypowiadać swoje zdanie, bo uważasz, że nikogo to nie interesuje
- Nie potrafisz upominać się o swoje prawa bez poczucia wstydu (lub wcale tego nie potrafisz)
- Nie potrafisz odmawiać.
- Wydaje ci się, że inni nad tobą dominują, wchodzą ci na głowę, a ty reagujesz na to gniewem lub tylko spuszczasz głowę.
- Masz trudności z wyrażaniem swoich uczuć i masz kłopot z niekontrolowanymi napadami złości, dzięki którym uważasz, że zwracasz na siebie uwagę.
- Uważasz, że jesteś mało komunikatywna
- Uważasz, że jesteś nieśmiała.
To tylko kilka twierdzeń, które charakteryzują osoby nieasertywne – uległe lub agresywne. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pomocy specjalistów od treningu asertywności, a sądzisz, że by ci się przydał, zastanów się nad wprowadzeniem w życie kilku rad.
- Mów otwarcie czego pragniesz/wymagasz od innych i nie wymagaj, aby się tego „domyślali”.
- Gdy czegoś nie wiesz, powiedz po prostu „nie wiem” i nie wstydź się tego
- Jeśli czegoś nie wiesz a chcesz wiedzieć – zapytaj o to.
- Nie tłumacz się ze swojego zachowania, szczególnie gdy nie zawiniłaś – wyjaśnij spokojnie powód tego zachowania
- Gdy ktoś cię atakuje, broń się spokojnie, rzeczowo wyjaśnij, dlaczego zrobiłaś to lub to, nie pozwalaj na naruszenie twojej godności osobistej.
- Gdy realizujesz swój cel – nie krzywdź innych.
- Jeśli popełnisz błąd – przyznaj się do niego i weź na siebie odpowiedzialność.
- Słuchaj tego co inni mają do powiedzenia z szacunkiem i weź pod uwagę ich zdanie.
- Mów „tak” i „nie”.
Z pewnością droga do asertywność jest trudna i na efekty trzeba czekać, bo nikt nie zmienia się z dnia na dzień. Jednak gra jest warta świeczki. A zacząć należy po prostu od codziennego hołdowania staremu przysłowiu: „Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”.
Agnieszka Rachwał