Okulary to nie powód do zmartwień! Istnieją sposoby na to, by twoje spojrzenie, ukryte za oprawkami, było wyraziste i przyciągało. Musisz tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Makijaż pod okulary nie należy do tych najprostszych, wymaga wprawy, ale jego efekty z pewnością są zauważalne. Podkreśla spojrzenie, dodaje charakteru twarzy. Jednak wykonując go, trzeba pamiętać o rodzaju wady wzroku, jak i kolorze oczu oraz ich oprawie.
Jeśli jesteś krótkowidzem
Szkła minusowe, które noszą osoby krótkowzroczne, bardzo pomniejszają oczy, dlatego celem makijażu jest ich powiększenie. Używaj cieni w jasnych kolorach, perłowych, uwypuklających oko lub mocniejszych, które będą ładnie kontrastować z kolorem oczu (np. zielone tęczówki komponują się z fioletowym cieniem). Zrezygnuj z czarnej kredki do oczu! Zamiast niej użyj białej lub beżowej i nanieś ją na linię dolnej powieki, co powiększy oko. Jeśli jednak lubisz ciemne kredki, używaj ich tylko na górnej powiece i pod warunkiem, że rozetrzesz powstałą kreskę. I teraz główny punkt programu – tuszowanie rzęs. Powinnaś zrobić to bardzo starannie, nawet dwa razy i tylko górne rzęsy. Szczególnie mocno wytuszuj rzęsy w zewnętrznych kącikach oczu. Zwróć także uwagę na swoje brwi. Nieuregulowane, nieuporządkowane brwi spowodują, że oczy nie będą pod nimi widoczne.
Jeśli jesteś dalekowidzem
Szkła plusowe zdecydowanie powiększają oczy, dlatego w przypadku tego makijażu nie trzeba się martwić o to, czy będą widoczne. Trzeba skoncentrować się raczej na zatuszowaniu niedoskonałości, które takie szkła mocno podkreślają. Widać wszystkie cienie, zmarszczki, opuchliznę, dlatego warto zainwestować w korektor dobrej jakości. Na początek trzeba zatuszować nierówności w kolorze skóry. Cienie pod oczami o fioletowym odcieniu ukryj pod korektorem beżowym, a jeśli są w kolorze brązowawym – żółtym. Rzęsy maluj delikatnie brązowym lub czarnym tuszem, unikaj mocnych kolorów cieni do powiek. Możesz zdecydować się na trzy kolorowe cienie w tej samej tonacji. Najjaśniejszy cień nałóż pod łukiem brwiowym, ciemniejszym pomaluj całą powiekę aż do załamania, a najmocniejszym zaznacz zewnętrzny kącik oka.
Na koniec
Kosmetyki kolorowe do oczu powinny podkreślać ich naturalny kształt i kolor, ale także pasować do okularów oraz do ubrania i jego stylu – to wszystko tworzy całość, która musi harmonijnie do siebie pasować. Jeśli twoje oprawki są delikatne, mają subtelny kształt i kolor, możesz śmiało zdecydować się na nieco odważniejszy, wyrazisty makijaż. Natomiast oprawki mocne, grube, będą świetnie wyglądać z mocno pomalowanymi ustami, ale makijaż oka powinien być delikatniejszy.
Własny gust
Niezależnie od wszystkich wskazówek pamiętaj, że powinnaś się czuć dobrze z tym, jaki makijaż sobie zrobiłaś. Spróbuj poeksperymentować, wciągnij w zabawę siostrę, przyjaciółkę, może same wpadniecie na to, jaki makijaż do ciebie najlepiej pasuje? Każda twarz jest inna i wymaga innego traktowania, zatem niektóre reguły można spokojnie złamać, jeśli tylko efekt okaże się dla ciebie korzystny.
Agnieszka Rachwał