720
Pokrzywa jest składnikiem szamponów i maseczek dla tłustej skóry. To także antidotum na łupież i odżywka, która wzmacnia i pogrubia włosy. Do celów kosmetycznych stosuje się sok ze świeżej pokrzywy, suszone liście i gotowe torebko ziołowe. Parząca pokrzywa w kosmetyce naturalnej zajmuje honorowe miejsce.
Zdrowie i uroda w jednym soku
Sok pokrzywowy jest popularnym naturalnym kosmetykiem dla cery tłustej, trądzikowej i z innymi zmianami skórnymi. Najprostszy przygotujesz z 1 kg świeżych, młodych liści. Umyte w letniej wodzie drobno posiekaj i wyciśnij sok – za pomocą sokowirówki, miksera albo maszynki. Zieloną papkę przecedź przez sitko lub gazę. Sok wykorzystuj rozcieńczony wodą w stosunku 2:1. Płyn przechowuj w ciemnej buteleczce maksymalnie przez 5 dni. Gdy chcesz przedłużyć jego użyteczność, dolej odrobinę alkoholu lub dodaj cukier (1:2). Sok z pokrzywy można połączyć z miodem lub sokiem cytrynowym. Sok poleca się też w walce z łupieżem i jako metoda na poprawę kondycji włosów i paznokci.
Dar urody zaklęty w liściach
Liście pokrzywy to naturalne serum dla włosów i skóry. Suche liście pokrzywowe zaparz – zalej wrzątkiem i przecedź. Schłodzonym wywarem płukaj włosy. Płukanka pokrzywowa nie nadaje się do jasnych włosów. Używaj zasuszonych ziół, ponieważ świeże zabarwiają włosy na zielono. Włosy płucz po umyciu, gdyż wywar zamyka łuski. Potem osusz je bez pocierania ręcznikiem i nanieś odzywkę. Płukanka wzmacnia włosy, hamuje ich nadmierne wypadanie i eliminuje łupież. To naturalna metoda na przedłużenie włosów – są mocne, silne oraz pełne blasku dzięki zawartości kwasu krzemowego i witamin: C, K, E, B2 i B5. Wywarem możesz masować skórę głowy, co poprawia krążenie krwi, eliminuje łupież i inne problemy skórne. Obecnie szampony z pokrzywą regulują wydzielanie sebum i przeciwdziałają przetłuszczaniu się włosów.
Z pokrzywy i mleka przygotujesz maseczkę do przetłuszczającej się cery, która działa przeciwzapalnie, odkażające, przeciwbakteryjnie i normalizująco. Zaparzone suszone liście zmiksuj. Potem połącz z ciepłym mlekiem i płatkami owsianymi lub kukurydzianymi. Papkę nanieś na twarz i zmyj letnią wodą po 10 – 15 minutach.
Wioleta Nowicka