865
Solidne i dokładne wykonywanie obowiązków to zasługa koncentracji. Gdy umiemy się skupić i nic nas nie rozprasza, pracuje nam się lepiej. Unikamy błędów i wszystko jest zrobione na czas. Wiele osób ma problemy z koncentracją, jednak można ją wyćwiczyć i poprawić, tak jak pamięć.
Lepsza koncentracja to wymierne korzyści:
- pamiętamy, gdzie coś położyliśmy: unikamy zdenerwowania, gdy musimy znaleźć ważną i potrzebną rzecz, nie tracimy czasu podczas wielogodzinnych poszukiwań.
- pracujemy efektywniej i w terminie: wykonujemy zadanie bez odwlekania i przekładania terminów. Jest zrobione szybciej, a dzięki temu można zacząć kolejne. Gdy nie potrafimy się skoncentrować, godzinami wykonujemy jedno i mamy zaległości.
- unikamy kardynalnych błędów: kiedy nie możemy się skupić, częściej popełniamy błędy i gubimy się w obliczeniach. Jeśli jesteśmy skupieni na zadaniu, jest wykonane na lepszym poziomie.
- skuteczniej zapamiętujemy: koncentracja jest związana z procesem zapamiętywania. Gdy jesteśmy skupieni, szybciej zapamiętujemy i się uczymy. Brak koncentracji wydłuża naukę i osłabia pamięć.
Metody na lepszą uwagę
W celu polepszenia koncentracji i efektów pracy postępujmy zgodnie z trzema zasadami:
- unikajmy rozpraszaczy – zapamiętywaniu oraz utrzymaniu koncentracji na wysokim poziomie nie sprzyja wykonywanie wielu rzeczy w tym samym czasie i rozpraszacze, np. telewizor, radio lub komputer.
- trenujmy umysł – ćwiczenie umysłu to jeden z najlepszych sposobów na poprawę koncentracji i pamięci. Rozwiązywanie krzyżówek oraz matematycznych i logicznych łamigłówek, sudoku, układanie puzzli, kopiowanie cyfr i liter oraz szukanie błędów w tekście albo drogi w labiryncie, wykreślanki i odnajdywanie różnic na obrazkach to przykładowe propozycje ćwiczeń, dzięki którym poprawisz koncentrację i logiczne myślenie.
- odpoczywajmy – aby się lepiej skupić nad zadaniem, musimy być wypoczęci. Świeży umysł jest kreatywny i otwarty. Natomiast przemęczony pracuje gorzej, dłużej oraz z mniejszym efektem. Trudniej jest się nam skupić, kiedy jesteśmy niewyspani i mamy słabą kondycję. Dlatego w podtrzymaniu koncentracji ważna jest aktywność fizyczna, zdrowy sen i odpowiednia dieta. Nawet krótka drzemka, która trwa 15 – 20 minut jest w stanie poprawić samopoczucie i koncentrację oraz zregenerować umysł. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia koncentrację i odświeża umysł, ale także zmniejsza stres i napięcie. Przed wykonywaniem zadania kilka skłonów i przysiadów lub krótki spacer przygotuje umysł do kolejnego dnia pracy.
Wioleta Nowicka