1,5K
Według statystyk bóle brzucha są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarzy. Dolegliwość ta częściej dotyka dzieci, aniżeli dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że brzuszek jest dla maluszków centrum świata. Maluchy bólami tej okolicy reagują na wszelkie sytuacje stresowe i kłopoty zdrowotne, w tym także na banalne infekcje wirusowe. Małe dzieci nawet przy chorobie uszu twierdzą, że ośrodkiem bólu jest brzuch.
Zazwyczaj ból brzucha u dziecka nie jest zapowiedzią poważnej choroby, jednakże na pewno nie można go bagatelizować. Warto w tym czasie uważnie obserwować malucha i reagować na wszystkie niepokojące objawy.
W momencie, kiedy boli sam brzuszek i poza nim dziecko nie uskarża się na nic więcej, wówczas z bólem można sobie poradzić domowymi sposobami. Ulgę w cierpieniu przyniosą zarówno ciepłe okłady na brzuch, delikatne masaże brzucha, herbatki ziołowe o właściwościach rozkurczających i uspokajających (rumianek, koper, kminek, mięta), jak również leki poprawiające czynność przewodu pokarmowego, działające rozkurczowo i przeciwwzdęciowo. Jeśli jednak dolegliwościom bólowym towarzyszą: biegunka, gorączka, smolisty stolec, zaburzenia połykania, przedłużające się wymioty lub wymioty z krwią, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jest wiele przyczyn bólu brzucha u dzieci. Oto niektóre z nich:
KOLKA NIEMOWLĘCA
Zazwyczaj pojawia się u dzieci około 2 tygodnia i może trwać aż do 4 miesiąca. Jest prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców. Maluszki cierpiące na kolkę dość wyraźnie o tym informują, nieustannie płaczą, mają wzdęty brzuszek i zaciśnięte piąstki. Często próbują podnieść nogi do klatki piersiowej i mają nieskoordynowane ruchy. Niestety, uspokojenie krzyczącego dziecka nie należy do najłatwiejszych. Ulgę przyniosą delikatne masaże brzuszka (zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara), które ułatwią odejście gazów, a także masaże stópek. Ulgę przyniesie także podkurczanie nóżek malucha do klatki piersiowej oraz położenie ciepłego (ale nie gorącego) okładu na podbrzusze dziecka. Gdy wszystkie te metody zawiodą, można spróbować naparu z rumianku i kopra włoskiego lub preparatów dostępnych w aptece.
BIEGUNKA
O biegunce można zacząć mówić dopiero wtedy, kiedy dziecko wypróżnia się częściej niż zwykle, a jego kupka jest bardzo rzadka i nieprzyjemnie pachnie. Jeśli biegunka spowodowana jest zatruciem pokarmowym, wówczas wystarczy zmienić dietę dziecka i wyeliminować z niej problematyczne składniki. Jeśli jednak biegunka wynika z infekcji wirusowej lub bakteryjnej, należy zasięgnąć porady lekarza.
ZAPARCIA
Kolejnym schorzeniem, któremu towarzyszą bóle brzucha są zaparcia. Wbrew pozorom nie tylko dorośli na nie cierpią, dzieci również. Zazwyczaj wywołuje je niewłaściwa dieta matki karmiącej piersią, podawanie dziecku zbyt gęstej mieszanki mlecznej lub (u dzieci starszych) dieta uboga w błonnik pokarmowy. Zaparcia u najmłodszych objawiają się rzadkością oddawania kału i dużym wysiłkiem podczas wypróżniania. Dziecko, które ma problem z wypróżnieniem jest niespokojne, płacze i ma zaczerwienioną twarz, na której maluje się napięcie. Aby pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości warto podawać dziecku herbatki ziołowe, np. napar z rumianku lub kopru, który słyną z właściwości rozkurczających. Warto także delikatnie masować dziecięcy brzuszek. Starszym dzieciom można spróbować podać połowę czopka glicerynowego lub probiotyki regulujące pracę układu pokarmowego. Na przewlekłe zaparcia pomocna będzie zmiana diety. Ta nowa powinna obfitować w świeże warzywa i owoce, a także soki owocowe.
INFEKCJE
Ból brzucha u dziecka może być spowodowany rozmaitymi infekcjami. Zapalenie płuc, zapalenie ucha, czy angina mogą mieć swój początek właśnie w dolegliwościach bólowych ze strony brzucha. Bóle brzucha mogą też towarzyszyć zakażeniom układu moczowego. W momencie, kiedy objawom podstawowym towarzyszy gorączka i wymioty, konieczna będzie konsultacja z pediatrą.
PASOŻYTY
Dość często nawracające bóle brzucha mogą świadczyć o występujących w organizmie dziecka pasożytach. Jeśli w przewodzie pokarmowym waszej pociechy zadomowią się owsiki, lamblie lub inne żyjątka, wówczas na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości nie trzeba będzie długo czekać. Do najczęstszych objawów zakażenia organizmu pasożytami, zaraz obok bólu brzucha, należą: wzdęcia, luźne stolce, utrata masy ciała, brak apetytu, itp. Aby upewnić się co do obecności pasożytów, warto wykonać badania kału malucha.
STRES
Układ pokarmowy każdego człowieka związany jest z układem nerwowym. Pod wpływem silnej emocji może pojawić się skurcz jelit, który to z kolei objawia się bólem brzucha, szczególnie w okolicy pępka. Najczęściej tego typu ból występuje u przedszkolaków i uczniów w trakcie trwania roku szkolnego i mija w weekend, podczas ferii i wakacji. Ważne, aby bólu brzucha wywołanego stresem nie lekceważyć. Dobrze jest dowiedzieć się, co dokładnie powoduje napięcie stresowe i wspólnie z dzieckiem spróbować rozwiązać ten problem. Nie zaszkodzą również wizyty u psychologa i metody psychoterapii – terapii kognitywno-behawioralnej, w trakcie której dziecko uczy się zdrowego sposobu myślenia, technik relaksacyjnych i radzenia sobie z bólem. Warto także zadbać o regularny tryb życia malucha. Posiłki o stałych godzinach, kładzenie się spać i wstawanie o tych samych porach pomogą usystematyzować życie dziecka, a co za tym idzie wprowadzą do niego spokój.
ZATRUCIE POKARMOWE
Dzieci mają to do siebie, że uwielbiają próbować (i to dosłownie) otaczający je świat. Wszystko, co tylko wpadnie im w ręce, wkładają do buzi. Efektem tych eksperymentów są zatrucia pokarmowe i niestrawność. Ulgę w dolegliwościach bólowych wywołanych niestrawnością przyniesie tymczasowa głodówka. Ważne w tym wszystkim, aby dziecko przyjmowało dużo płynów przez najbliższe 24 godziny. Zapobiegnie to odwodnieniu organizmu.
ALERGIE POKARMOWE
Przewlekłe bóle brzucha połączone z katarem, kaszlem lub wysypką mogą sygnalizować alergię pokarmową, czyli reakcję wynikającą ze spożycia pokarmu, na które maluch jest uczulony. Do najczęstszych alergenów należą mleko krowie i jego przetwory, orzechy, jaja, ryby, owoce cytrusowe oraz czekolada. Ulgę w bólu przyniesie dieta eliminacyjna, wykluczająca alergeny.
Alejakobiet.pl