Niewielka roślina, o fioletowych kwiatach i intensywnym zapachu, macierzanka, to dar natury, który wykorzystuje się dla zdrowia i urody w kąpielach leczniczych.
Macierzanka a zdrowie
Macierzanka zawiera wiele cennych składników, np. olejki eteryczne, flawonoidy i garbniki, witaminę C, kwasy organiczne i sole mineralne. Olejki eteryczne, m. in. tymon, karwakwol i terpineol działają bakteriobójczo, wykrztuśnie i odkażająco. Dlatego krople, syropy i wywary z macierzanki stosuje się w leczeniu kaszlu, dychawicy oskrzelowej oraz w zapaleniu oskrzeli nieżycie dróg oddechowych i jako wspomaganie w przeziębianiu i grypie. Żeby przygotować leczniczy napar, zalewamy suszone zioła wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut, aż uzyskamy intensywny wywar. Można dodać do niego trochę miodu.
Macierzanka jest stosowana również w innych dolegliwościach: we wzdęciach, w zapaleniu dróg moczowych, biegunce oraz problemach trawiennych – garbniki i flawonoidy regulują trawienie i pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Wywar z macierzanki bywa stosowany do przemywania skóry trądzikowej, w zapaleniach torebek włosowych, w leczeniu świądu i ukąszeń oraz w zranieniach i oparzeniach I i II stopnia: zalewamy suszone zioła gorącą wodą i podgrzewamy aż się zagotują, potem odstawiamy na chwilę, aby uzyskać bardzo intensywny wywar. Po odcedzeniu i schłodzeniu wykorzystuje się go do przemywania ran i do okładów.
W medycynie św. Hildegardy macierzanka jest przyprawą, która poprawia stan skóry. Krem z macierzanką stosuje się w pielęgnacji suchej i z problemami: wysypką, świądem, atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą i trądzikiem.
Kąpiel w macierzance
Kąpiel w macierzance leczy. Są to głównie kąpiele wzmacniające, które poleca się w okresie powrotu do zdrowia i rekonwalescencji oraz osobom starszym i osłabionym: zaparzamy zioła i przecedzamy, żeby uzyskać sam wywar. Wlewamy go potem do wanny z ciepłą wodą i relaksujemy się. Po kąpieli można owinąć się ręcznikiem i położyć do łóżka, bez wycierania. Do wanny możemy dodatkowo dolać odrobinę mleka lub miodu dla efektu nawilżenia.
Włosy z macierzanką
Macierzanka jest też polecana do pielęgnacji włosów. Płukanie wywarem wzmacnia cebulki, eliminuje łupież oraz dezynfekuje skórę głowy. Możemy wypróbować naturalną odżywkę z suszonych ziół: macierzanki i pokrzywy oraz octu jabłkowego i wody. Zioła zalewamy wodą i podgrzewamy do zagotowania. Odstawiamy na 20 minut, żeby powstał napar. Przecedzony łączymy z octem. Po ochłodzeniu nakładamy na włosy i skórę głowy oraz powoli masujemy przez około 10 – 15 minut. Następnie dokładnie spłukujemy letnią wodą. Po odżywce włosy są zregenerowane i wzmocnione. Może być stosowana na przetłuszczone włosów.
Wioleta Nowicka