765
Oczy przez cały dzień intensywnie pracują. A praca przy komputerze i wieczory przed telewizorem im nie służą. Są zmęczone i przesuszone, więc potrzebują ukojenia. Możemy im pomóc, stosując 3 sprawdzone sposoby.
Trening oka
Na kondycję i stan oka wpływa gimnastyka. Najprostsze ćwiczenie to zamykanie i otwieranie szeroko oczu kilka razy dziennie. Jednym z najpopularniejszych jest też ósemka, która polega na kreśleniu wzrokiem cyfry osiem, kiedy głowa jest nieruchoma. Możemy także przesuwać wzrok w pionie i w poziomie: najpierw usiądźmy wygodnie w fotelu i spójrzmy przed siebie. Potem spójrzmy w górę w sufit i zatrzymajmy wzrok przez kilka sekund, a następnie w dół na podłogę. Po chwili znów patrzmy przed siebie. Można też patrzeć w lewo i w prawo, a potem przed siebie. Inne ćwiczenie to patrzenie w słońce z zamkniętymi oczami, poruszając głową w górę i w dół oraz w lewo i w prawo. Na początku oczy mogą boleć i łzawić. Promienie słoneczne pobudzają produkcję witaminy D oraz stymulują krążenie krwi i nerwy siatkówki.
Oczy można ćwiczyć wszędzie, nawet w pracy i podczas jechania autobusem. Najważniejsze, aby robić to systematycznie przez pół dziennie. Najlepiej gimnastykować oczy wtedy, kiedy jesteśmy odprężeni, dlatego trening powinien być poprzedzony relaksem.
Warzywne okłady
Aby pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami oraz poczucia zmęczonych oczu, zróbmy okład z ogórka lub ziemniaka. Wystarczy, że obierzemy ziemniaka, pokroimy w plastry i włożymy na kilka minut do lodówki. Schłodzone plastry kładziemy na zamknięte oczy na około 15 – 20 minut. Ewentualnie możemy zetrzeć ziemniaka na tarce, potem przykładamy papkę owiniętą w gazę do oczu na 20 minut. Podobnie wykorzystamy ogórek, którym można też przecierać skórę. Ziemniak i ogórek nawilżają skórę, a dodatkowo zmniejszają opuchliznę i rozświetlają.
Chłodne kompresy
Chłód przyjemnie koi, odpręża i relaksuje skórę. W tym celu okręcamy kostki lodu ściereczką lub ręcznikiem lub wkładamy do woreczka i przykładamy do zmęczonych oczu – dzięki temu unikamy spływania wody po twarzy. Zamiast kostek lodu wykorzystamy kostki rumianku. Najpierw zaparzamy herbatę rumiankową, a następnie zamrażamy napar w pojemnikach na lód. Rumianek posiada właściwości kojące, łagodzące oraz pomaga usunąć zaczerwienienia i podrażnienia. Zamiast rumianku zaparzamy czarną herbatę, która dzięki zawartym garbnikom i kofeinie działa ściągająco i zwęża naczynia krwionośne, co redukuje opuchliznę.
W pokonaniu zmęczonych oczu wykorzystamy również torebki herbaty i rumianku: najpierw zalewamy gorącą wodą i zaparzamy, a następnie torebki schładzamy w lodówce.
Wioleta Nowicka