Strona główna Aktualności Zakrzepica – cichy zabójca

Zakrzepica – cichy zabójca

przez admin
Zator tętnicy płucnej, a w konsekwencji zawał serca lub udar mózgu – to możliwe skutki zakrzepicy. Co roku z powodu jej następstw umiera w Polsce około 50 tysięcy osób, a w całej Unii Europejskiej aż pół miliona. Zazwyczaj kiedy pojawią się objawy choroby, na leczenie jest ja za późno.
Ofiary zatoru żylnego
Zakrzepica to nazwa stanu chorobowego polegającego na tym, że w żyłach zaczynają tworzyć się skrzepy. Krew nie krąży już swobodnie, bo napotyka na przeszkody zwężające światło naczyń. Skrzepy przemieszczają się i mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zatorowania żyły, odcinając dopływ krwi do ważnych organów w organizmie. Zakrzepica jest trzecią pod względem częstości występowania chorobą układu krążenia. Co roku zapada na nią półtora miliona mieszkańców Unii Europejskiej.
Jedną z ofiar zatoru tętnicy płucnej spowodowanego zakrzepicą była Kamila Skolimowska, polska mistrzyni olimpijska w rzucie młotem. Znany jest też przypadek 20-letniego chłopaka, który zmarł po 12 godzinach grania na konsoli, a bezpośrednią przyczyną jego śmierci był zator wywołany przez zakrzepicę.
Atakuje znienacka
U mniej więcej połowy chorych zakrzepica przebiega bezobjawowo. Często pierwszym i jedynym symptomem tego schorzenia jest zazwyczaj nagły ból w nodze. Lekarzom trudno jest zdiagnozować tę chorobę i dlatego jest ona tak bardzo niebezpieczna. Jeśli zator przeniesie się do tętnicy, dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia i oddychania oraz natychmiastowej śmierci. Większość chorych na zakrzepicę umiera bez prawidłowej diagnozy i właściwego leczenia.
zakrzepica
Portal www.zakrzepica24.pl podaje, że choroba ta może rozwinąć się u osób po operacji czy urazie, ale zagrożone są nią także kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą, zażywające pigułki antykoncepcyjne oraz będące w ciąży. W grupie ryzyka są też osoby przez dłuższy czas unieruchomione, otyłe, prowadzące siedzący tryb życia oraz palące papierosy.
Diagnoza zakrzepicy obejmuje test laboratoryjny na pobranej od pacjenta krwi, a następnie kieruje na badanie USG układu żył głębokich. W jego trakcie uciska się żyłę głowicą ultrasonografu, by stwierdzić, czy jest ona wolna od zakrzepu czy zamknięta skrzepliną. W każdym przypadku kontynuuje się leczenie z zastosowaniem leków przeciwkrzepliwych, by ograniczyć rozwój choroby oraz występowanie jej powikłań.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej