Strona główna Aktualności Co może oznaczać ból brzucha?

Co może oznaczać ból brzucha?

przez admin
Chociaż skurcze mięśni gładkich to jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha, istnieją także inne, które mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Zanim po raz kolejny zlekceważymy pojawiający się ucisk, sprawdźmy, co może być jego powodem i jak można mu zaradzić.
Zazwyczaj staramy się wyleczyć ból brzucha, stosując doraźnie leki rozkurczowe dostępne w domowej apteczce. Co jednak zrobić, gdy mimo wzięcia tabletki nie działa ona tak, jak powinna? Zdarza się bowiem, że ból, który uznałyśmy za typowy, wynikający na przykład ze stresującej sytuacji, przejedzenia lub miesiączki oznacza coś zupełnie innego. Niepokojące dolegliwości mogą świadczyć o pojawieniu się wrzodów lub o tym, że zaatakowała nas kamica nerkowa
Na czym polega kamica?
Wspomniane schorzenie objawia się występowaniem kamieni (zwanych złogami) w nerkach lub drogach moczowych. Są one skutkiem wytrącania się istniejących w moczu środków chemicznych, wówczas w ich stężeniu dochodzi do przekroczenia progu rozpuszczalności. Zazwyczaj złogi pojawiają się w różnych częściach dróg moczowych. Najczęściej są to nerki, kamienie mogą jednak wędrować do moczowodów lub pęcherza.

Objawy kamicy nerkowej
Niestety, w przypadku zachorowań na kamicę, często zauważa się długi okres, podczas którego przebiega ona bez występowania jakichkolwiek objawów. Ból, który ostatecznie się pojawia, to efekt rozciągania miedniczki nerkowej wraz ze ścianą moczowodu oraz ucisku torebki, w której znajduje się nerka. 
To, że jesteśmy chorzy na kamicę, możemy podejrzewać wówczas, gdy co jakiś czas doświadczamy napadu bólu przypominającego kolkę, uważanego za jeden z najsilniejszych. Objawy te wywołane są zmianą położenia kamieni – trafiają wtedy do moczowodu. Wielu chorych definiuje opisywany ból jako przeszywający, który pojawia się w okolicach lędźwi lub nerek i przemieszcza się w dół brzucha aż do wewnętrznej części ud.
Dodatkowo, poza intensywnym kolkowym bólem, mogą pojawić się wymioty, krwiomocz czy nawet omdlenia. Jeżeli zaobserwujemy podobne reakcje organizmu, nie bagatelizujmy tego problemu – powinniśmy niezwłocznie poddać się kontroli lekarskiej!

Jak wyleczyć kamicę?
Aby zdiagnozować wspomniane schorzenie, niezbędne będzie wykonanie USG oraz badań moczu. Skutki kamicy nerkowej eliminuje się przy pomocy stosowania leków o charakterze przeciwbólowym i rozkurczowym. Można również stosować środki, które przyczynią się do samoistnego zniknięcia złogów wywołujących ból. Dobrym pomysłem będzie również odpowiednie nawadnianie organizmu. W niektórych przypadkach niezbędna okaże się interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu zalegających kamieni. 
Wreszcie, w zależności od typu kamicy, rozsądnym rozwiązaniem będzie przejście na dietę eliminującą produkty, które mogą nasilić objawy tego schorzenia. I tak, w przypadku kamicy wapniowej odrzućmy mleko, jogurty, kefiry, orzechy czy suszone owoce. Z kolei w kamicy szczawianowej zapomnijmy o fasoli, szpinaku, szczawiu czy rabarbarze. Przy kamicy fosforanowej nietolerowane jest spożywanie nabiału, fasoli, grochu, lodów oraz drożdży, a przy kamicy moczanowej – tłustych serów, ryb i roślin strączkowych.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej