- Śniadanie do 1 h od przebudzenia. Treściwe, bogate w składniki odżywcze. Zimą należy pamiętać, aby nie jeść rano jogurtów, owoców cytrusowych ani zimnych potraw – wychładzają organizm i odbierają energię na resztę dnia.
- W ciągu całego dnia 4-5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych – lepiej jeść częściej ale mniej.Posiłkiem jest również przekąska np. batonik czy jabłko.
- Regularność posiłków zapewnia optymalny poziom glukozy we krwi co chroni organizm przed rozwojem cukrzycy.
- Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane tj. jogurt naturalny, kefir, maślanka, które dostarczą bakterii jelitowych.
- W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Jest go dużo w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, rożlinach strączkowych, kaszach, warzywach, owocach (nie za dużo bananów i winogron, więcej czerwonych i ciemnych owoców jagodowych)
- Pomiędzy posiłkami przez cały dzień należy wypijać 1,5-2,5l płynów (woda niegazowana, herbaty ziołowe, kompot, sok owocowy 100%) – zadbamy w ten sposób o dobre samopoczucie, jędrną skórę, dobre trawienie i motorykę jelit.
- Trzeba pamiętać, że napoje typu cola, kawa, herbata czarna odwadniają organizm wyciągając wodę z komórek.
- Kolacja najpóźniej 1,5 godziny przed snem – wtedy zdążymy strawić posiłek przed nocą i zadbamy o swój układ pokarmowy – on też potrzebuje odpocząć.
- Wartość kaloryczna diety dla kobiety w tym wieku to od 1600 do 2500 kcal – w zależności od masy ciała i trybu życia.
- Ze względu na intensywne miesiączkowanie kobiety w tym wieku są szczególnie narażone na niedobory kwasu foliowego, żelaza, cynku i innych mikroelementów. Aby do nich nie dopuścić należy dbać o odpowiednią ilość mięsa, ryb, jaj, nasion strączkowych, warzyw i owoców w diecie.
- Do 25 roku życia mineralizują się nasze kości, więc warto o nie zadbać, by zmniejszyć ryzyko osteoporozy po 50 roku życia. Dlatego w tym okresie życia powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednich ilości witaminy D, wapnia, magnezu i białka.
- Odpowiednia dawka białka to 0,8-1,0 grama na jeden kilogram masy ciała, więc dla przeciętnej kobiety to 50-60g białka dziennie i tyle wystarczy. Bardzo często w diecie białka jest zbyt wiele, co wpływa niekorzystnie na metabolizm.
- 2 kromki chleba razowego na zakwasie
- 1 plaster łososia wędzonego na zimno
- 1/4 papryki czerwonej słodkiej
- czubata łyżeczka sezamu lekko podprazonego na patelni
- łyżka twarożku
- łyżeczka pestek dyni lub szczypiorku
Alejakobiet.pl / mgr inż. Joanna Arciszewska
Ukończyłam Technologię Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kurs zaawansowany i specjalistyczny dietetyki w Akademii Dietetyki.
Obecnie piszę pracę dyplomową z zakresu fizjologii żywienia na studiach podyplomowych „Psychodietetyka” na tej samej uczelni
Jestem także w trakcie studiów podyplomowych „Zioła i nutraceutyki i ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” – temat pracy dyplomowej – zioła w kuracjach odchudzających
Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki, prowadzę praktykę dietetyczną od 2014 roku. W swojej pracy cały czas rozwijam się, poszukuję nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań oraz stawiam na bezpośredni kontakt z ludźmi. Biorę udział w licznych szkoleniach, zjazdach, konferencjach oraz prowadzę zajęcia z edukacji żywieniowej dzieci w przedszkolach i szkołach.
W tej chwili prowadzę gabinet dietetyczny w przychodni Medi Partner we Wrocławiu.
Moja strona internetowa: http://www.swiatdietetyki.pl/
Jeśli chcesz zadać pytanie naszej ekspertce napisz maila na adres dieta@alejakobiet.pl
Odpowiedź zamieścimy na naszym portalu