868
Wiele ostatnio mówi się o cukrze, jego zamiennikach i tym, jak ograniczać słodką substancję. Warto rozejrzeć się uważnie i sprawdzić, co kryje się w składzie kupowanych przez nas produktów.
Warto wiedzieć, że cukier, pod różnymi nazwami, kryje się w różnych gotowych wyrobach, które wcale słodkie nie są. Tym sposobem słodycz dostaje się do naszego organizmu zupełnie niepostrzeżenie.
Najczęstsze produkty, które zawierają cukier, a nie są deserami:
- Gotowe sosy do makaronu
- Sosy sałatkowe
- Jogurty
- Płatki śniadaniowe i batoniki muesli
- Warzywa w puszkach
- Wędliny
- Dania gotowe, zupy
Co ważne, cukier występuje w składzie produktów spożywczych nie tylko pod tą najbardziej powszechną nazwą, ale pod wieloma innymi. Częsta forma to fruktoza („cukier owocowy”) i sacharoza („cukier stołowy”). Cukier występuje także pod takimi hasłami, jak: glukoza, dekstroza, syrop kukurydziany, syrop glukozowo-fruktozowy, sorbitol, koncentrat soku owocowego, galaktoza, laktoza, polidekstroza, mannitol, maltodekstryna, cukier turbinado.
Aby rzeczywiście ograniczyć cukier w diecie, czytajmy uważnie etykiety i wybierajmy produkty, które nie mają w składzie cukru, pod jakąkolwiek nazwą. Zamiast kupować produkty gotowe do spożycia, gotujmy samodzielnie. Cukier nie jest przecież niezbędny do uzyskania znakomitego smaku zupy czy sosu – wystarczy mieszanka ziół i przypraw. Drobne zmiany pozwolą znacznie ograniczyć spożycie cukru i pozwolić sobie na coś naprawdę słodkiego, kiedy rzeczywiście mamy na to ochotę.
Alejakobiet.pl