1,4K
Każdego dnia tysiące osób na całym świecie rozpoczynają dzień od wypicia filiżanki swego ulubionego naparu – kawy. Na szczęście coraz większą rzadkością w naszym kraju staje się bardzo popularne w poprzedniej epoce parzenie kawy „po polsku”, czyli poprzez wsypanie do szklanki kilku czubatych łyżeczek grubo zmielonych ziaren kawowca i zalanie do pełna wrzątkiem.
Obecnie zamiast tak przygotowanej „siekiery” (to nazwa całkowicie zasłużona, trzeba przyznać!) wolimy raczej napar bardziej aromatyczny, o pełnym bukiecie smakowym i stonowanej mocy, który jest możliwy do uzyskania wyłącznie w dobrej klasy ekspresie ciśnieniowym. Jaki jednak wybrać, aby codzienna filiżanka „małej czarnej” nie przestała nam smakować?
Podstawowa zasada: indywidualizm
Punktem wyjścia przy wyborze ekspresu do kawy jest zawsze nasz prywatny gust. W końcu to my będziemy każdego dnia pić kawę z zakupionego ekspresu, nie polegajmy więc na zdaniu innych i sami wybierzmy coś możliwie najlepiej dopasowanego do siebie i swoich oczekiwań. Warto przy tym pamiętać, że:
- ciśnieniowe ekspresy do kawy to obecnie najpowszechniejsza grupa ekspresów dostępnych w handlu. Do ich bezdyskusyjnych zalet należy szybkość przygotowania naparu (nawet kilkadziesiąt sekund w przypadku ekspresów wysokociśnieniowych!), a także wyrazisty smak i aromat kawy przygotowanej w takim urządzeniu;
- ekspresy wysokociśnieniowe (zwykle ciśnienie robocze w nich to około kilkunastu bar) pozwalają przygotować klasyczne włoskie espresso, czyli niewielką kawę o niskiej zawartości kofeiny oraz wyraźnie goryczkowym, silnym smaku. Espresso zawsze powinno posiadać brązową piankę na powierzchni;
- niskociśnieniowe ekspresy do kawy są bardziej czasochłonne w obsłudze (wymagają do kilku albo nawet kilkunastu minut), a kawa w nich przygotowana ma łatwo rozpoznawalny, jakby spalony smak. Taka kawa zawiera dużą ilość kofeiny!
- do grupy ekspresów ciśnieniowych zaliczamy też kafetierki albo makinetki – te niewielkie czajniczki pozwalają zaparzyć jedną lub dwie filiżanki kawy o średniej zawartości kofeiny. Warto pamiętać, że do kafetierek przeznaczona jest grubo mielona kawa, a samych makinetek nie myjemy żadnymi detergentami, a jedynie płuczemy po przyrządzeniu naparu;
- dużą popularnością cieszą się od niedawna automatyczne ekspresy do kawy. Cały proces zaparzania kawy jest w pełni automatyczny, a jedyna aktywność najczęściej ogranicza się do wybrania rodzaju naparu, który chcemy przygotować. Ciekawy wybór tego rodzaju ekspresów posiada np. firma DeLonghi: http://www.delonghi.com/pl-pl
- ekspresy kapsułkowe to kolejny typ ekspresu ciśnieniowego, w którym ingerencja człowieka w proces parzenia została ograniczona wyłącznie do niezbędnego minimum. Kapsułkowe ekspresy do kawy wymagają zrobienia sporego zapasu kapsułek – tym większego, im częściej raczymy się kawą, co oznacza, że niestety nie jest to opcja najtańsza, jednak na pewno jedna z bardziej efektywnych czasowo.
Zdrowy napój?
Kawa, jak wszystkie inne produkty spożywcze, może w nadmiarze zaszkodzić nawet najzdrowszemu człowiekowi. Z tego względu zaleca się spożywanie raczej rozsądnych ilości tego egzotycznego naparu, ponieważ oprócz wspomagania koncentracji i właściwości pobudzających wypłukuje również magnez z organizmu, co na dłuższą metę może się okazać uciążliwe. Pijmy więc kawę w miarę potrzeby, zaparzając ją w naszych wymarzonych ekspresach i od czasu do czasu pomyślmy o wszystkich tych dzielnych podróżnikach, którym tę możliwość zawdzięczamy. Bez kawy, przywiezionej przez nich wieki temu na Stary Kontynent, europejska cywilizacja bez dwóch zdań nie byłaby taka sama…
Alejakobiet.pl