904
Jesień w pełni. Kiedy za oknem deszcz i zimno, często nie mamy ochoty wychylać się spod kołdry. Są jednak sprawdzone sposoby, które pomogą nam pokonać ponury nastrój. Podczas zimnego dnia nic tak nie poprawi nam samopoczucia jak rozgrzewający napój.
Napoje z naszych przepisów są słodkie, pyszne i bardzo aromatyczne. Z odrobiną alkoholu lub bez, idealne na długie, jesienne wieczory – spędzone w pojedynkę lub z grupą znajomych. Szybkie w przygotowaniu i świetne na jesienne smutki. Oto najpopularniejsze napoje rozgrzewające. Raz, dwa i gotowe!
Gorąca czekolada z chili
Dla miłośników słodyczy i ostrości. Gęsta, rozgrzewająca i poprawiająca humor. Idealna na sobotni wieczór spędzony z przyjaciółką. Pycha!
Składniki: 250 ml mleka, 250 ml śmietany, 200 g gorzkiej czekolady, odrobina chili
Wykonanie: W małym rondelku zagotowujemy mleko ze śmietanką. Dodajemy pokruszoną czekoladę. Dokładnie mieszamy aż czekolada będzie gęsta. Przyprawiamy chili. Podajemy w ulubionym kubku lub filiżance. Koniecznie z łyżeczką – czekolada jest bardzo gęsta! Miłośnicy słodkości mogą dodać na wierzch jeszcze trochę bitej śmietany. Albo i nawet sporo!
Herbata malinowa z imbirem
Maliny mają działanie antybakteryjne i napotne. Taka herbata jest więc idealna podczas przeziębienia. Jeśli czujesz, że drapie cię w gardle, koniecznie przygotuj herbatę i wskocz pod koc z polaru.
Składniki: ulubiona czarna herbata, kawałek imbiru, ekologiczny sok malinowy
Wykonanie: herbatę zalej jak zwykle wrzącą wodą z czajnika, zetrzyj kawałek imbiru i dodaj soku. Dorośli mogą dodać do swojej herbaty dwie łyżeczki dobrego rumu. Dobry humor gwarantowany! Do herbaty możemy podać małe pączki lub ciastka z kremem, do których należy przygotować talerzyk i łyżeczkę. Smacznego!
Glögg
Glögg to aromatyczny napój dla dorosłych. Pochodzi ze Szwecji, ale powoli zdobywa uznanie także poza Skandynawią – również w Polsce. Jego korzenny zapach rozniesie się po domu. Idealny na jesienny długi wieczór.
Składniki: 1 butelka czerwonego wina, 1/3 szklanki brązowego cukru, suszona skórka pomarańczowa, kawałek świeżego imbiru, szklanka wody, rodzynki i goździki.
Wykonanie: Wszystkie przyprawy i skórkę zagotować w szklance wody i odstawić na dobę. Gotowy napar wlać do rondelka, dodać wino, wsypać cukier, wszystko razem podgrzać. Nie zagotowywać! Do kubków wsyp trochę rodzynek i migdałów, zalej gorącym napojem. Aby zrobić biały glögg, wystarczy użyć słodkiego białego wino zamiast czerwonego. Podawać z korzennymi ciasteczkami. Pycha!
Ida Świerkocka