Winorośl to jedna z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin. Jej tradycja sięga czwartego wieku przed naszą erą. Podobno były uwielbiane przez Dionizosa oraz starożytnych Rzymian. I nic dziwnego – winogrona są bowiem jednymi z najbardziej wartościowych odżywczo owoców. Są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, potasu, wapnia, fosforu, witamin E, B1, B2, B6, niacyny, C i kwasu foliowego. Odkwaszają organizm, a ich słodki smak z powodzeniem zaspokoi ochotę na słodycze.
Poza wymienionymi substancje odżywczymi w winorośli istnieje również szereg innych ważnych dla zdrowia. Są to przede wszystkim związki polifenolowe, obecnie zazwyczaj nazywane bioflawonoidami. Odgrywają one kluczową rolę w żywności funkcjonalnej prozdrowotnego przeznaczenia. Bioflawonoidy winogron działają przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo, zmniejszając reakcje alergiczne. Hamują namnażanie się wirusów, są silnymi przeciwutleniaczami, chronią układ krążenia i zapobiegają chorobom wieku starczego, a jak się niedawno okazało – także nowotworowym.
Naturalny ekstrakt z nasion czerwonych winogron z wysoką zawartością biologicznie aktywnych flawonoidów (OPC – oligomeryczne procyjanidyny), stanowi źródło naturalnych przeciwutleniaczy. Właściwości te odkryto, badając przypadki słynnego „paradoksu francuskiego”. Zaobserwowano bowiem, że Francuzi jedzą więcej tłuszczów, więcej palą, są mniej aktywni fizycznie niż obywatele USA, a znacznie rzadziej chorują na serce i choroby układu krążenia. Prawdopodobnie odpowiedzialne za to są substancje znalezione w czerwonym winie, a chroniące błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników, m.in. tzw. resveratrol. Wyciągi z winogron stanowią kompleks złożony z procyjanidyn, antocyjanów, flawonoli i właśnie resveratrolu. Każda z tych grup związków naturalnych posiada aktywność silnie antyutleniającą. Taka mieszanina antyoksydantów jest zdolna do efektywnego usuwania wolnych rodników, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz innych chorób degeneracyjnych, także nowotworowych (poprzez regulację onkogenów).
Ciekawostki:
Najsłynniejszym hiszpańskim zwyczajem sylwestrowym jest zjedzenie 12 winogron w rytm uderzeń zegara wybijającego północ – z każdym uderzeniem należy zjeść jedno winogrono, co ma zapewnić szczęście na cały przyszły rok.
Przepis na bułgarskiego kurczaka z winogronami
Składniki (na 2 porcje):
- Kurczak, 2 piersi/podudzia
- 2 duże ząbki czosnku drobno pokrojone
- Kilka listków szałwii, liścia laurowego i bazylii
- 150 ml czerwonego wina wytrawnego
- 2 marchewki pokrojone na plasterki
- kiść czerwonych winogron
- 2 marynowane papryczki chilli
- łyżka octu balsamicznego
- 50 g zielonych oliwek
- sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przyrządzenia:
Kurczaka nacieramy solą i pieprzem, następnie zalewamy winem. Pieczemy w piekarniku razem z ziołami i czosnkiem. Po 25 minutach dokładamy chilli i marchewkę, a po 45 minutach dodajemy łyżkę octu, oliwki, winogrona, doprawiamy pieprzem i mieszamy. Podgrzewamy w piekarniku kolejne 10 minut. Podajemy z pieczonymi w łupinkach ziemniaczkami z koperkiem.
Alejakobiet.pl / Justyna Jessa, dietetyk