912
Jeśli przed świętami ogarnia cię niepokój z powodu konieczności spędzenia czasu w zatłoczonym supermarkecie oraz lekka panika na myśl o gotowaniu wigilijnych potraw, weź głęboki oddech i przypomnij sobie, na czym polega magia Świąt. To czas relaksu w gronie najbliższych, a nie konkurs kulinarnych umiejętności. Zamiast zmuszać się do przygotowania 12 tradycyjnych potraw, w tym roku postaw na prostotę.
Zrób mądre zakupy
Nie umiesz lepić pierogów? Kup gotowe, paczkowane wyroby. Masz wyrzuty sumienia, że nie zrobiłaś piernika dojrzewającego? I tak jest już o jakieś trzy tygodnie za późno, by się tym zająć, lepiej więc pozbądź się negatywnych myśli i kup gotowe świąteczne ciasto.
Zamiast ryzykować utratę dobrego humoru wśród tłumów spieszących się ludzi w centrum handlowym, zasiądź wygodnie przed komputerem i zrób zakupy online. Skorzystaj z oferty supermarketów oferujących dostawę do domu (np. Tesco, Piotr i Paweł) albo e-sklepów (Alma, A, Frisco). Opinie o zakupach spożywczych w Internecie jeszcze do niedawna były podzielone, jednak ta forma robienia sprawunków zyskuje coraz więcej zwolenników.
W Internecie znajdziesz nawet rankingi najlepszych sklepów internetowych. Tegoroczny wygrał market Frisco, opinie o Almie oraz Auchan także były bardzo dobre. Rankingi opierają się na obiektywnych kryteriach, na przykład sprawdzają jakość i elastyczność dostaw (wygrał market Piotr i Paweł), ceny (wygrał sklep Frisco), opinie o sposobie pakowania zakupów czy też dostępności asortymentu.
Co kupić i co ugotować
Barszczyk, pierogi, uszka, krokiety z kapustą i grzybami – te wszystkie potrawy kupisz w sklepie. Jeśli chcesz przygotować dla bliskich coś ekstra, ale boisz się, że nie podołasz, skorzystaj z prostych przepisów. Oto przykładowe pomysły na wigilijne dania, które muszą się udać. Ugotuj kapustę postną oraz śledzie w pomidorach, a zaskoczysz swoją rodzinę pysznymi potrawami!
Postna kapusta
Posiekaj dużą cebulę. 2 kg kiszonej kapusty odciśnij, zachowaj sok. Na dwóch-trzech łyżkach oliwy zrumień cebulę. Dodaj kapustę, szklankę wody i przyprawy: jałowiec, ziele angielskie , pieprz, liście laurowe, czosnek i wcześniej namoczone, posiekane suszone grzyby (około 100 gram). Duś razem z sokiem z kapusty na minimalnym ogniu przez około godzinę. Odstaw na noc, po czym zagotuj ponownie i dodaj śliwki i rodzynki (po około 100 gram). Możesz dodać kieliszek czerwonego wina. Duś na wolnym ogniu przez godzinę. Kapusta będzie najlepiej smakować dzień później.
Śledzie w sosie pomidorowym
6-7 filetów śledziowych wymocz w wodzie lub mleku przez noc. Pokrój na mniejsze kawałki i ułóż w salaterce. Przygotuj sos ze słoiczka koncentratu pomidorowego, soku z połowy cytryny, łyżki oliwy i łyżeczki cukru. Dodaj trochę pieprzu oraz małą posiekaną cebulę. Odstaw na kilka minut a następnie połącz sos z rybami. Zostaw w lodówce na kilka godzin, aby danie się „przegryzło”.
Alejakobiet.pl