1,K
Sepsa, zwana też posocznicą wzbudzą lęk głownie dlatego, że postępuje bardzo szybko, a jej skutki mogą być tragiczne.
Czym jest sepsa?
Sepsa to grupa objawów pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie krwi. Zakażenie może powstać w wyniku działania bakterii lub rzadziej wirusów i grzybów.
Jak rozpoznać sepsę?
Sepsa charakteryzuje się wysoką gorączką, która nie ustępuje po podaniu leków przeciwgorączkowych. Do tego dochodzą biegunka, wymioty, a na ciele pojawiają się wybroczyny, czuli ciemnoczerwone plamki, które nie bledną pod naciskiem.
Pojawienie się wybroczyn to jasny sygnał, że natychmiast należy wezwać karetkę lub pojechać do szpitala.
Im młodszy pacjent tym wybroczyny pojawiają się w krótszym czasie od zakażenia.
U dziecka poniżej pierwszego roku życia wysypka wybroczynowa pojawia się 5-8 godzin od zakażenia, u dziecka od roku do 4 lat po około 9-12 godzinach, u dziecka 5-14 lat 13-16 godzin od zakażenia, u 15-16 latków ten czas to 17-20 godzin.
Wzrasta liczba uderzeń serca, a oddech staje się bardzo szybki. Do tych objawów należy dodać także obniżone napięcie mięśniowe, senność oraz drażliwość.
Jak reagować?
W przypadku podejrzenia sepsy należy natychmiast zadzwonić po karetkę lub zawieźć dziecko do najbliższego szpitala.
Jak się leczy sepsę?
Sepsę leczy się antybiotykami – najskuteczniej działają tzw. antybiotyki celowane, które powstają na podstawie badań krwi osoby dotkniętej sepsą. Gdy z różnych względów nie ma takiej możliwości stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Sepsa – jak zapobiegać?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania sepsie są szczepionki zapobiegające zakażeniom bakteriami powodującymi sepsę – meningokokami, bakeriami Hib oraz pneumokokami.
Czy sepsa jest zaraźliwa?
Sepsa nie jest zaraźliwa, ale możliwe jest zarażenie się bakteriami powodującymi jej objawy. Można się zarazić od osoby chorej jak i bezobjawowego nosiciela. Bakterie powodujące posocznicę mogą wniknąć do organizmu droga kropelkową, poprzez kontakt bezpośredni (np. pocałunek) lub drogą pośrednią (poprzez np. korzystanie ze wspólnych sztućców).
Alejakobiet.pl