930
Z okazji walentynek kanał Nat Geo People zapowiada „Tydzień z miłością” – blok programów pokazujących różne oblicza miłości na świecie oraz historie niezwykłych ludzi, którzy walczą o akceptację i spełnienie marzeń. Wśród propozycji programowych zobaczymy między innymi premierę dokumentu „Rewolucja gender”.
W ramach cyklu zobaczymy m.in. programy „Tessa i Scott – taniec na lodzie”, „Ladyboys: u progu sławy”, „Czworo niemowląt na sekundę”, „Mormońska poligamia: niezwykłe historie”, „Wioska bliźniąt” czy „Waleczne serce: Lizzie Velasquez”. Kanał pokaże premierę dwugodzinnego dokumentu „Rewolucja gender”, w którym Katie Couric wyrusza w podróż przez Stany Zjednoczone, by poprzez rozmowy z naukowcami, lekarzami i ekspertami różnych dziedzin, odpowiedzieć na pytania dotyczące tożsamości płciowej. Film dotrzymuje kroku gwałtownie zmieniającym się czasom oraz przybliża rolę i wpływ nauki, polityki i kultury na kwestie identyfikacji płciowej.
„Tydzień z miłością” – emisja 11-12 lutego od godz. 15:00 do 20:00 oraz 13-18 lutego od godz. 18:00 do 0:00.
Opisy programów
„Ladyboys: u progu sławy” – emisja w sobotę 11 lutego od godz. 16:00
Program przeniesie widzów do Tajlandii, która słynie nie tylko z pięknych kobiet, ale także z dużej społeczności transgenderowej i transseksualnej. Wkroczymy do intymnego świata ladyboys (transseksualnych Tajów) i ich partnerów, by odkryć zjawiskowe, a jednocześnie skomplikowane życie osób „trzeciej płci”.
„Mormońska poligamia: niezwykłe historie” – emisja w sobotę 11 lutego o godz. 19:00
Poligamia, czyli zawieranie małżeństwa z więcej niż z jedną osobą, wciąż występuje i, co więcej, ma się całkiem dobrze, zwłaszcza w Centennial Park w Arizonie. Program ukazuje życie kilku ortodoksyjnych, żyjących w mormońskiej wspólnocie rodzin, należących do fundamentalnego Kościoła Jezusa. Prezentowany przez mormonów styl życia ma za sobą długą, sięgającą pokoleń historię. Współcześnie ich wiara i tradycja są jednak wystawione na ciężką próbę. Problemy finansowe, zazdrość pomiędzy żonami czy oskarżycielskie spojrzenia społeczeństwa to tylko niektóre z nich.
„Tessa i Scott – taniec na lodzie” – emisja w niedzielę 12 lutego od godz. 16:00
Są ulubieńcami całej Kanady. Tessa Virtue i Scott Moir to młodzi, najlepsi łyżwiarze figurowi w tym kraju. Seria dokumentalna przedstawi codzienne życie charyzmatycznych sportowców, którzy tworzą parę nie tylko na lodzie. Sukces nie przychodzi łatwo, a za każde zwycięstwo trzeba zapłacić wysoką cenę morderczych treningów i presji rywalizacji. Program stanowi niepowtarzalną okazję, by zajrzeć za kulisy jednego z najbardziej popularnych sportów zimowych. Widzowie poznają nie tylko Tessę i Scotta – niezwykłą parę, która jeździ razem na łyżwach od dziecka – lecz także ich rodziny i przyjaciół.
„Rewolucja gender” – premiera w poniedziałek 13 lutego o godz. 22:00
Kiedyś wszystko wydawało się proste – róż zarezerwowany był dla dziewczynek, niebieski dla chłopców. Dziewczynki bawiły się lalkami, a chłopcy samochodzikami. W ostatnich dekadach tradycyjne pojmowanie płci zmienia się jednak na całym świecie, a dawne, sztywno określone granice coraz bardziej się zacierają. Dokument „Rewolucja gender” przedstawia problem tożsamości płciowej w kontekście codziennego życia – od chwili narodzin aż do śmierci. Aby lepiej zrozumieć ten złożony problem społeczny i naukowy, dziennikarka Kartie Couric rozmawia z naukowcami, psychologami, pisarzami, matkami i ojcami o wpływie genetyki, procesów chemicznych zachodzących w ludzkim mózgu oraz współczesnej kultury na płynność definicji tożsamości płciowej.
„Waleczne serce: Lizzie Velasquez” – emisja we wtorek 14 lutego o godz. 22:00
To inspirująca historia 26-letniej i ważącej zaledwie 26 kilogramów Lizzie Velasquez, która z osoby gnębionej w cyberprzestrzeni stała się aktywistką działającą na rzecz zapobiegania przemocy. Urodzona z niezwykle rzadką wadą genetyczną, która nie pozwala jej przybrać na wadze, Elizabeth „Lizzie” Velasquez była jako dziecko pośmiewiskiem w szkole ze względu na swój odmienny wygląd. Jako nastolatka padła ofiarą hejtu w internecie – w sieci krążył filmik, w którym określano ją jako „najbrzydszą kobietę świata”. Dzięki niezwykłej sile charakteru Lizzie potrafiła jednak stawić czoła własnym problemom, by zaraz potem zacząć pomagać innym.
„Czworo niemowląt na sekundę” – emisja w środę 15 lutego od godz. 18:00
W różnych miejscach na świecie co sekundę rodzi się czworo dzieci. W programie widzowie będą śledzić losy oczekujących na potomstwo rodziców oraz pracowników czterech różnych oddziałów położniczych: w Australii, Niemczech, Wietnamie i na francuskiej wyspie Reunion. Zobaczą oczekiwanie, obawy, sceny wzruszeń i niezwykłą radość. Niemal „z pierwszego rzędu” będą podziwiać toczącą się w sali porodowej unikalną dla każdego malucha historię narodzin, warunkowaną zarówno przez dostępne udogodnienia, jak i zwyczaje. Wszystkie te historie połączy jedno: cud narodzin.
„Wioska bliźniąt” – emisja w czwartek 16 lutego o godz. 21:00
Autorzy filmu udają się do Kodinhi – wioski w indyjskim stanie Kerala, nazywanej przez jej mieszkańców „Wioską bliźniąt”. W społeczności składającej się z dwóch tysięcy rodzin żyje ponad 250 par bliźniąt. W rezultacie miejsce to zyskało reputację „światowej stolicy sobowtórów”. Docieramy do serca tej osobliwej społeczności, by odkryć, co oznacza dorastanie tam, gdzie oglądanie sobowtóra jest codziennością, jednocześnie szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego rodzi się tu tak wiele bliźniąt.
Alejakobiet.pl