Strona główna Aktualności Jak radzić sobie ze swędzącą skórą?

Jak radzić sobie ze swędzącą skórą?

przez admin

Swędząca skóra potrafi spędzać sen z powiek, może być nawet bardziej dokuczliwa niż ból. Jeśli mimo regularnego nawilżania skóry, picia dużej ilości wody i stosowania kremów i olejków ciągle ta dolegliwość Ci towarzyszy, sprawdź, jaka może być przyczyna.

Swędzenie skóry jest uciążliwe
, szczególnie że nie zawsze można się z nim uporać za pomocą kosmetyków czy domowych sposobów. Każde nasilające się objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ swąd skóry może być objawem choroby. Jakie to choroby, dajemy ich listę poniżej.

Swędząca skóra – jakie mogą być przyczyny?

Jeśli zauważyłaś u siebie, szczególnie na łokciach, kolanach, czy w kącikach ust, pękający i łuszczący naskórek, prawdopodobnie masz skórę wrażliwą lub niedostatecznie nawilżoną, która wymaga troskliwej opieki. Może się jednak okazać, że – nawet mimo regularnego nawilżania – skóra po jakimś czasie szybko się wysusza, staje się napięta, a nawet pojawiają się niepokojące krostki. W tym momencie powinnaś sprawdzić swoje kosmetyki – możliwe, że zawierają środki wysuszające skórę (alkohol, SLS/SLES i inne). Jeżeli jednak wyeliminowałaś kosmetyki z nieprzyjaznymi dla skóry składnikami, czas zastanowić się, co może powodować u Ciebie swędzenie skóry.

Typową przyczyną zaczerwienienia i swędzenia skóry jest być alergia pokarmowa
. Zaczerwienienie schodzi zaraz po odstawieniu czynnika alergennego. Zmiany skórne są widoczne szczególnie na twarzy, szyi oraz dekolcie i powodują nieprzyjemny swąd. Należy wówczas niezwłocznie odstawić to, co uczula i podrażnia. Jeśli zaczerwienienie nie znika, pojawiają się krostki, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać lek steroidowy (na receptę).

Inną przyczyną może być grzybica, która dotyka najczęściej stopy. Delikatna skóra między palcami zaczyna się łuszczyć, a po pewnym czasie już nieprzyjemnie swędzi i piecze. Tutaj liczy się czas, ponieważ jeśli nie rozpoczniesz leczenia szybko, grzybica może objąć paznokcie. Pomocne będą preparaty przeciwgrzybiczne, a także maści i płyny przepisane przez dermatologa.

Choroby odpowiadające za pojawienie się swędzącej skóry to między innymi: atopowe zapalenie skóry, świerzb, pokrzywka, liszajec, cukrzyca, zapalenie wątroby, nerwica, zaburzenia hormonalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Lista chorób jest znacznie dłuższa, zatem jeśli walczysz ze świądem już dość długo, czas skorzystać z opieki lekarza i wyleczyć chorobę, która te nieprzyjemne dolegliwości powoduje.

Maści na pękającą i swędzącą skórę

Niektóre maści łagodzą objawy świądu w przypadku atopowego zapalenia skóry, egzemy lub skórnych reakcji alergicznych. Ich działanie jest silniejsze, przez co są skuteczniejsze niż tradycyjne kremy i olejki, których zadaniem jest natłuszczenie naskórka, a stężenie składników odżywczych jest tak małe, że nie radzą sobie z poważniejszymi problemami. Przykładem takiej maści jest Bepanthen Sensiderm. Maść wprawdzie kojarzona jest z maścią dla niemowląt przeciwko odparzeniom, ale może być ratunkiem przynoszącym ukojenie w przypadku mocno swędzącej skóry. Co ciekawe, jej działanie doceniają również tatuażyści, którzy zalecają tę maść na gojenie się ran po tatuowaniu. Maść zawiera prowitaminę B5 (dekspantenol), która znana jest ze swoich właściwości nawilżających i odżywczych, dodatkowo też stymuluje wytwarzanie lipidów. Sama maść ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.

O tym, jak działa maść na swędzącą skórę możesz poczytać tutaj: http://www.bepanthen.pl/pl/opieka-nad-dzieckiem/pielegnacja-skory-swedzacej-i-zaczerwienionej/. Pamiętaj, że przed każdym zastosowaniem kremu należy skonsultować się z lekarzem i farmaceutą.

Innymi maściami, które nie pomagają wprawdzie w objawach swędzenia skóry, ale mogą zapobiec pękaniu i swędzeniu skóry, są maści witaminowe. Zawsze miej pod ręką taką maść, np. z witaminą A, ponieważ ma ona wszechstronne zastosowanie i dzięki niej szybko uporasz się z pękającymi kącikami ust, przesuszoną skórą na łokciach i kolanach, a nawet z odstającymi skórkami przy paznokciach. Maść ma tłustą konsystencję i zostawia film na skórze, dlatego najlepiej aplikować ją na noc.

Zasada co do radzenia sobie ze swędzącą skórą jest prosta. Jeżeli jest to tylko przesuszenie naskórka na skutek braku nawilżenia czy intensywnego opalania, można stosować standardowe metody pielęgnacji, które powinny wystarczyć. Jeżeli jednak swędzenie skóry utrzymuje się dłużej i wynika z choroby, należy skonsultować się z lekarzem, by chorobę wyleczyć raz a dobrze, a problem całkowicie wyeliminować.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej