Gdy zmotywowane pierwszymi powiewami wiosny, przystępujemy do domowych porządków – warto poświęcić chwilę na organizację niezbędnych w kobiecej łazience elementów, takich jak kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne. Makijaż, wieczorne zabiegi, relaksująca kąpiel – jak zadbać, by w każdej z tych sytuacji wszystkie potrzebne elementy były zawsze pod ręką i dzięki temu łatwiej było utrzymać porządek w kosmetykach?
O tym jak istotne jest utrzymanie porządku w artykułach kosmetycznych i pielęgnacyjnych, przekonała się zapewne każda z Pań, która w pośpiechu szykowała się o poranku do wyjścia. Środki do kąpieli, kremy, pędzle, podkłady, cienie, tusze do rzęs – to tylko kilka z elementów imponujących kolekcji, jakie płeć piękna przechowuje w łazience. By mieć pewność, że żaden z nich nie umknie uwadze podczas codziennych zabiegów, warto postawić na dobrane meble i przemyślane wyposażenie.
Na miarę potrzeb
W zależności od powierzchni łazienki, jej układu oraz liczby i oczekiwań domowników, zastosowanie znaleźć mogą różnego rodzaju meble i akcesoria. Poza stanowiącymi pewnego rodzaju bazę, tradycyjnymi szafkami umywalkowymi i wiszącymi oraz słupkami z półkami lub wysuwanym koszem na pranie, możliwości rozplanowania przestrzeni do przechowywani jest znacznie więcej. Producenci proponują coraz ciekawsze rozwiązania, które nie tylko doskonale spełniają swoją praktyczną rolę, ale również stanowią ciekawą wzorniczo ozdobę łazienki. O jakich alternatywach mowa?
Wpisującym się w trend minimalizmu i futurystycznych form meblem jest konsola umywalkowa. Najbardziej praktyczne modele wyposażone są w pojemną, wysuwaną szufladę, która w zależności od rozmiarów, posłuży do przechowywania kosmetyków, a nawet nieco większych gabarytowo sprzętów do układania włosów. W przestronnych łazienkach świetnie sprawdzą się modele podwójne, które umożliwiają jednoczesne korzystanie z umywalki przez dwie osoby. – Takie rozwiązanie pozwala na organizację kosmetyków do makijażu czy eleganckich perfum bezpośrednio na blacie, podczas gdy reszta środków i akcesoriów pozostaje schowana, ale wciąż w zasięgu ręki – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. –
Praktycznym uzupełnieniem konsoli są mobilne przyborniki na kółkach, które dzięki kompaktowym rozmiarom i możliwości dowolnego przestawiania, świetnie nadają się nawet do niewielkich przestrzeni. Modele dwudzielne z niewielką szufladą i szafeczką posłużyć mogą do przechowywania np. akcesoriów i środków pielęgnacyjnych do kąpieli, po które z łatwością sięgniemy, jeśli ustawimy przybornik tuż przy wannie. Dolna część może być zaś doskonałym miejscem dla ręczników, rękawic do masażu czy myjek – dodaje ekspert.
Lustereczko powiedz przecie
Ciekawą, a jednocześnie pozwalającą zachować oszczędne wzornictwo wystroju propozycją jest szafka umywalkowa zintegrowana z lustrem. Zamiast tradycyjnych frontów, tego typu rozwiązania są pokryte taflami, niezbędnymi podczas wykonywania makijażu czy zabiegu pielęgnacyjnego. Mebel ten, oprócz możliwości segregowania kosmetyków na pojemnych półkach, wyróżnia się także walorem praktycznym – szczególnie pożądanym w niewielkich łazienkach. – Wykorzystywanie luster i odbijających światło powierzchni to podstawowy trik, wpływający na optyczne powiększenie wnętrza – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. – Wyposażając pomieszczenie w tego typu szafkę, zyska ono więc na przestronności i wizualnej lekkości – dodaje.
Drobiazgi w oryginalnej oprawie
Drobne akcesoria i kosmetyki pojawiają się w każdej łazience, ale szczególnie wiele jest ich tam, gdzie wśród użytkowników przeważają kobiety. Aby uniknąć chaosu, przybory do makijażu, waciki, lakiery do paznokci i inne niewielkie przedmioty potrzebują odpowiednio zorganizowanej przestrzeni. Do ich przechowywania świetnie nadają się ozdobne szkatułki, wiklinowe lub ratanowe koszyczki, a nawet dekoracyjna taca ustawiona na odpowiednio dużym blacie umywalkowym. Możliwości jest wiele. I tak, atrakcyjną i niedrogą, bo własnoręcznie zrobioną alternatywą dla gotowych organizerów na pędzle, będzie szklane naczynie, np. szeroki wazon, wypełnione piaskiem, ziarnami kawy, białą fasolą lub silikonowymi kuleczkami. Taki grunt zagwarantuje stabilność układanych pionowo akcesoriów, stanowiąc jednocześnie oryginalną ozdobę.
Jeśli mamy trochę miejsca i pokaźną kolekcję lakierów do paznokci, można wykorzystać ich soczyste kolory jako element aranżacji wnętrza. Aby nie traciły swoich właściwości, należy przechowywać je w zacienionym miejscu i w pionowej pozycji. Dlatego dobrym pomysłem może być ustawienie ich na płaskiej lub piętrowej paterze na ciasto. Jeśli jednak wolimy schować je na przykład do szuflady, bardzo przydatny będzie własnoręcznie wykonany ekspozytor z licznymi przegródkami, które umożliwią przechowywanie każdej buteleczki na stojąco. Aby go wykonać, potrzebne będzie pudełko i kawałek sztywnego kartonu, z którego zrobimy przedziałki.
Aby zachować porządek wśród kosmetyków, używanych pod prysznicem, warto wykonać organizer z przepuszczającego wodę materiału. Najpierw wycinamy fragment o wymiarach ok. 30 x 40 cm, a następnie doszywamy do niego kieszonki, w których pomieścimy żel pod prysznic, szampon, odżywkę do włosów, peeling, a także inne przydatne akcesoria. Górny fragment materiału przeszywamy i wycinamy kilka dziurek w równej odległości. Wkładamy w nie haczyki i wieszamy na przytwierdzanych do ściany silikonowych wieszaczkach.
Waciki, patyczki higieniczne, płatki kosmetyczne będą natomiast zawsze pod ręką, jeśli włożymy je do identycznej wielkości słoików z dekoracyjnymi zakrętkami. Możemy także ozdobić je samodzielnie, np. za pomocą złotej farby i ozdobnych kamyczków, dostępnych w pasmanterii.
Alejakobiet.pl