1,K
Latem twoja skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe czynniki, dlatego wymaga dodatkowej opieki. Dowiedz się, jaki filtr przeciwsłoneczny najlepiej ją ochroni, które znamiona powinny wzbudzić szczególną podejrzliwość oraz dlaczego warto jeść owoce cytrusowe.
A jak promienie ultrafioletowe typu A
Dla wielu osób opalanie jest nieodłącznym elementem lata. Podczas takiej przyjemności warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne powoduje uszkodzenia skóry niewidoczne dla oka. Najbardziej szkodliwe są nieodczuwalne na skórze, ale przenikające do jej głębokich warstw promienie UVA, które mogą powodować alergie słoneczne oraz zaburzenia pigmentacji. Podczas opalania narażamy się również na promienie UVB, które powodują oparzenia. Oba typy promieniowania mogą wywoływać zmiany wewnątrz komórek i uszkadzać ich DNA. Regularne kąpiele słoneczne, a zatem też ciągłe ponawianie uszkodzeń, może wywołać raka skóry.
Oprócz kremu z filtrem należy zakładać odzież ochronną, chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z certyfikatami i przebywać w zacienionych miejscach. Istotnym elementem profilaktycznym jest także okresowe badanie dermatoskopowe.
B jak badanie znamion
Znamiona, pieprzyki i przebarwienia najczęściej nie stanowią zagrożenia dla naszego życia, jednak czasami mogą być pierwszym objawem czerniaka. Zmiana barwnikowa powinna wzbudzić podejrzliwość, jeśli ma jedną z cech samokontroli ABCDE:
- Asymetria – znamiona rosnące w jednym kierunku;
- Brzeg zmiany postrzępione, z nierównymi granicami;
- Color – znamiona składające się z kliku barw (np. różu, czerwieni, brązu, czerni);
- Diameter (średnica) najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm;
- Ewolucja znamię przekształcające się w czasie, zmieniające wygląd.
Gdy mamy choć jeden z objawów ABCDE należy udać się do dermatologa. Lekarz przy pomocy dermatoskopu oceni znamię. Jeśli zauważy coś niepokojącego, najpewniej zleci usunięcie chirurgiczne. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go z miejscowym znieczuleniem. Wycięta zmiana jest weryfikowana pod kątem obecności komórek nowotworowych. Badanie dermatoskopem zalecane jest szczególnie latem, po intensywnej ekspansji na słońce.
C jak witamina C
Promienie słoneczne, nie tylko zwiększają ryzyko powstania raka, ale również aktywują działanie wolnych rodników w skórze. To z kolei skutkuje jej stresem oksydacyjnym.
W rezultacie pogłębia się fotostarzenie skóry, włókna kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu, a elastyczność skóry zmniejsza się – pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. W takiej sytuacji skóra potrzebuje zaawansowanego wsparcia. Dostarczając antyoksydantów, neutralizujemy działanie wolnych rodników.
Sprawdzonym przeciwutleniaczem jest również witamina E (obecna w pszenicy, kaszy, czy rybach morskich), selen (zawarty w orzechach, pestkach, otrębach) i beta-karoten (występujący w marchwi, arbuzie, brzoskwini). Dermatolodzy polecają również zabiegi mezoterapii. Kuracja pozwala wprowadzić w głąb skóry antyoksydantów w stężeniu i ilości nieosiągalnej za pomocą dermokosmetyków, suplementacji czy zabiegów kosmetycznych.
Alejakobiet.pl