Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę dla naszego organizmu są witaminy? Jaką pełnią rolę? Co mogłoby się stać, gdybyśmy nie znali ich norm, nie kontrolowali ich poziomu, nie uzupełniali w porę? Dzięki temu artykułowi dowiecie się, jak witamina K wspiera jakość naszego życia.
Co to jest witamina K?
Substancja, dla uproszczenia nazywana witaminą K, jest de facto z grupą związków, pochodnych chinonowych: filochinon (K1), menachinon (K2) i menadion (K3).
Gdzie ją znajdziemy? Otóż, postać K1 możemy dostarczyć z pożywienia, głównie za sprawą zielonych warzyw liściastych (np.: natka pietruszki, brokuły, szpinak, jarmuż) i olejów roślinnych, zaś K2 z syntezy bakteryjnej w jelitach. Dlatego jej źródłem są produkty sfermentowane, np. natto, czyli sfermentowana soja, jak również kiszona kapusta, sery. Jej źródło znaleźć możemy także w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, mleko i jego przetwory. K3 natomiast, jest postacią syntetyczną. Przyswajalność witaminy K jest różna w zależności od jej rodzaju. Witamina K1 wchłaniana jest w około 30-70%, natomiast K2 prawie w całości. Na jakość wchłaniania wpływa także rodzaj tłuszczów, jakie dostarczamy do organizmu, gdyż podobnie jak wit. A, D, E witamina K również rozpuszcza się w tłuszczach.
Witamina K zostanie zdecydowanie lepiej zaabsorbowana w otoczeniu kwasów jedno- i wielo- nienasyconych, a jej przyswajalność drastycznie spadnie przyjmowana wraz nasyconymi kwasami tłuszczowymi.Odporność witaminy K na obróbkę termiczną i przechowywanie jest wyższa niż na promienie słoneczne, więc z uwagą dobierajmy miejsce oczekiwania produktu na konsumpcję.Witaminę K trudno przedawkować, gdyż usuwana jest z naszego organizmu wraz z kałem i moczem.
Zapotrzebowanie na witaminę K
Według badań dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 1μg/ kg masy ciała.Większa część dziennego zapotrzebowania na tę witaminę uzupełniana jest ze zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i produkty probiotyczne. Jest stosunkowo łatwo dostępna dla naszego organizmu, jednak tylko w przypadku odpowiedniego stylu życia i odżywiania.
Po co nam witamina K?
Rola witaminy K w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest bardzo ważna. Sam odkrywca nadał jej nazwę „witamina koagulacji”. Odgrywa ona bowiem kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Z tej racji podawana jest noworodkom, ponieważ nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej jelit (a co za tym idzie nie są jeszcze w stanie syntezować K2), a także zalecana kobietom w ciąży jako profilaktyka skazy krwotocznej.
Bierze też czynny udział w transportowaniu wapnia w organizmie i sprzyja wiązaniu go w kościach, dlatego nie można pominąć jej roli w zapobieganiu osteoporozie.
Wpływa również na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i chroni je od zwapnienia. Z tego względu sugeruje się suplementację tą witaminą osobom znajdującym się w grupie zagrożenia chorobą wieńcową.Ponadto, obserwuje się jej działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwbólowe.
Zagrożenia wynikające z niedoborów witaminy K.
Gdy brak nam czasu na przygotowywanie urozmaiconych posiłków 5 razy dziennie możemy być narażeni na niedobór witaminy K (więcej informacji o witaminie K, znajdą Państwo na stronie http://www.sloncewpigulce.pl/witamina-k/co-to-jest-witamina-k2-dzialanie). Stan braków odpowiedniego stężenia witaminy K w organizmie potęguje zażywanie antybiotyków, gdyż osłabiamy w ten sposób mikroflorę bakteryjną jelit, a tym samym zabijamy pożyteczne bakterie tam bytujące, które tworzą dla nas witaminę K. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest stosowanie diet odchudzających i ograniczenie w spożywaniu odpowiedniej ilości wartościowych pokarmów. Zbyt monotonne i ubogie menu, zwłaszcza w liściaste warzywa może przyczynić się do pogłębienia niedoborów witaminy K. To z kolei może być groźne w skutkach dla zdrowia, a skrajnie nawet dla życia człowieka.
Jej braki objawiają się zaburzeniami i nienaturalnie wydłużonym czasem krzepnięcia, a zatem krwotokami z nosa i obfitymi miesiączkami, biegunkami, sińcami po mocniejszym dotknięciu, częstymi infekcjami bakteryjnymi czy zaburzeniami ze strony układu nerwowego.Długotrwale nieuzupełniany poziom witaminy K może prowadzić do: niedokrwistości, uszkodzenia wątroby, zaburzeń wchłaniania, osteoporozy.
Interakcje
Witamina K wykazuje współdziałanie z witaminą D i wapniem w procesie formowania kości.Jest koagulantem, a tym samym antagonistą lekarstw antykoagulacyjnych, czyli przeciwzakrzepowych, gdyż osłabia ich działanie. Zatem nie powinny po nią sięgać osoby, u których obniżony poziom krzepliwości jest pożądany, czyli ludzie ze skłonnościami do zakrzepów i zatorów.
Dbaj o zdrowie!
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właściwa, zbilansowana i różnorodna dieta to podstawa. Przemyśl swój styl odżywiania. Jeśli stwierdzisz, że jest daleki od ideału sięgnij po suplementy, takie jak witamina K.
Alejakobiet.pl