Pierwszy trymestr ciąży to ogromne zmiany zarówno jeśli chodzi sferę psychiczną, jak i fizyczną. Za różnego rodzaju dolegliwości, z którymi zaczynają się wówczas borykać przyszłe mamy odpowiedzialne są hormony.
Mdłości
Być może nie każda kobieta zdaje sobie z tego sprawę, lecz zmiany dokonują się już w pierwszym tygodniu ciąży, jeszcze zanim można ją potwierdzić przy pomocy testu.
Jednym z popularniejszych objawów jej towarzyszących są nagłe mdłości, które mogą się pojawiać o każdej porze, zarówno rano, jak i wieczorem. Większość mam zaczyna się z nimi borykać na około trzy tygodnie od momentu poczęcia. Ich występowanie wiąże się, przynajmniej częściowo, z bardzo gwałtownie rosnących poziomów estrogenu i progesteronu, co z kolei przyczynia się do spowolnienia opróżniania żołądka z treści pokarmowych. Kobiety ciężarne mają również bardzo wyczulony zmysł zapachu, w związku z czym intensywne zapachy potraw czy perfum mogą powodować u nich mdłości.
By nieco je załagodzić, zaleca się spożywanie posiłków w niewielkich, regularnie przyjmowanych w ciągu całego dnia porcjach. Unikać należy przejadania się, nawet w przypadku zwiększonego łaknienia. Zalecane są posiłki lekkostrawne i ubogie w tłuszcz. Warto pić także duże ilości płynów. Poza wodą niegazowaną, dobrze sprawdzą się również napoje na bazie imbiru.
Poranne mdłości, o ile nie przybierają gwałtownej formy, nie są wskazaniem do wizyty u lekarza. Udać do niego należy się wówczas, gdy ataki nasilają się, dochodzi do wymiotów po przyjęciu płynów, pojawiają się zawroty głowy lub omdlenia przy wstawaniu, znacząco spada ilość oddawanego moczu oraz występuje uczucie kołatania i gwałtownego bicia serca.
Wzmożone oddawanie moczu
W większości przypadków pojawia się ono nocą. Wynikać może z powiększające się rozmiaru macicy, która mechanicznie uciska na pęcherz moczowy. Niekiedy ciężarne kobiety tracą kontrolę nad oddawaniem moczu podczas kaszlenia, kichania czy śmiania się. Ta kłopotliwa dolegliwość występuje jednak przeważnie dopiero w ostatnich miesiącach ciąży. By zapobiec infekcjom układu oddechowego, nie należy opóźniać wizyty w toalecie, a gdy wzmożone oddawanie moczu dopada nas w ciągu nocy, ograniczyć należy spożywanie płynów w godzinach wieczornych. Jeżeli przykre objawy uprzykrzają nam codzienne funkcjonowanie, warto zaopatrzyć się w chłonne wkładki higieniczne.
Jadłowstręt albo zwiększone łaknienie i zmęczenie
Spora część kobiet w pierwszym trymestrze ciąży boryka się z jadłowstrętem lub, wręcz przeciwnie, wzmożonym apetytem na konkretne produkty spożywcze. Tego typu wahania łaknienia są związane z wspominanymi już intensywnymi zmianami hormonalnymi.
Wiele przyszłych mam boryka się w pierwszych tygodniach ciąży z nieustannym uczuciem zmęczenia, które spowodowane jest gwałtownym wzrostem progesteronu w tym okresie. Dodatkowo, osłabienie wywoływać może obniżone ciśnienie krwi, poziom cukru oraz zwiększona produkcja krwinek. Każdego dnia należy zapewnić sobie chwilę na odpoczynek oraz aktywność fizyczną, na przykład spacer lub basen. Zadbać powinno się także o to, by spożywane posiłki były bogate w białko oraz żelazo.
Zawroty głowy i obrzmiałe piersi
W ciąży naczynia krwionośne rozszerzają się, a ciśnienie krwi spada. W efekcie pojawić mogą się zawroty głowy. Kobiety ciężarne powinny pamiętać, by wszystkie czynności wykonywać bez pośpiechu i wstawać powoli z pozycji siedzącej lub leżącej. Gdy wystąpią zawroty głowy, należy usiąść lub położyć się na chwilę. Nasilające się objawy, którym towarzyszy ból podbrzusza lub plamienie nigdy nie powinny być ignorowana. Niezbędna w takim przypadku będzie jak najszybsza wizyta u lekarza.
Zmiany hormonalne w pierwszych tygodniach ciąży sprawiają, że piersi stają się wówczas wrażliwe lub tkliwe, czemu towarzyszyć może uczucie mrowienia. Są one wówczas także cięższe i pełniejsze. Niezbędne może się wówczas okazać zaopatrzenie w stanik o większym rozmiarze lub taki o sportowym kroju.
Zgaga i zaparcia
W czasie pierwszego trymestru ciąży zwolnieniu ulegają ruchy perystaltyczne odpowiadające za usprawnienie transportu kęsów pokarmowych z przełyku do żołądka, który to potrzebuje więcej czasu na opróżnienie się z treści pokarmowej. Skutkować może to wolniejszym tempem wchłaniania substancji odżywczych z jelita cienkiego, co objawia się zgagą oraz zaparciami. By im zapobiec, należy regularnie spożywać niewielkie porcje i unikać przyjmowania potraw smażonych i pikantnych oraz napojów gazowanych.
Osoby zainteresowane objawami towarzyszącym pierwszym dniom stanu błogosławionego powinny także zajrzeć na stronę: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1.
Alejakobiet.pl