Emolienty są środkami, które wykorzystuje się w kosmetologii. Ich głównym przeznaczeniem jest głębokie nawilżenie skóry. Okazują się one doskonałym lekarstwem na wiele schorzeń dermatologicznych, takich jak chociażby łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jak można scharakteryzować ich działanie i kiedy powinno się zdecydować na regularne użycie tych substancji?
Jak działają emolienty?
Te substancje są przede wszystkim znane ze swojej hipoalergiczności. Jeśli stosuje się emolienty do twarzy nie trzeba się martwić o podrażnienia, nawet jeśli konkretna cera ma skłonności do występowania podrażnień i wszelkich reakcji uczuleniowych.
Najczęściej pozyskuje się je z oleju konopnego, ponieważ jednocześnie posiada on w sobie nienasycone kwasy omega 3 oraz 6. Niekiedy emolient można wzbogacić polialkoholami, pochodne mocznika czy organiczne hydroksykwasy.
Emolienty wykazują zdolności natłuszczające, a także ogranicza parowanie wody z naskórka. Bardzo skutecznie ochrania też skórę przed zgubnym działaniem czynników zewnętrznych. Pomaga więc w odbudowie warstwy hydrolipidowej, której przerwanie wiąże się z uszkodzeniami naskórka, często prowadzącymi do powstawania stanów zapalnych.
Emolienty w trosce o Twoją skórę
Substancje, jakimi są emolienty, świetnie walczą z atopowym zapaleniem skóry. Mogą też wesprzeć gojenie się podrażnień, powstałych w wyniku bardzo silnej reakcji alergicznej u osób z nadwrażliwą skórą.
Można je stosować chociażby jako środek uzupełniający w przeciwzapalnej kuracji miejscowej kortykosteroidami lub też inhibitorami kalcyneuryny. Mogą z powodzeniem zmiękczać zrogowaciałą skórę, a także łagodzić świąd, powstały w wyniku wcześniejszych uszkodzeń naskórka.
Kiedy użyć emolientów, by przyniosły jak najlepszy skutek?
Emolienty najlepiej jest stosować wówczas, gdy pojawiają się zauważalne problemy dermatologiczne. Jeśli używa się ich na własną rękę, należy stosować się ściśle do zaleceń ich producentów. Dzięki temu skóra zachowa dobrą kondycję i pozostanie świeża na długo.
Największej opieki wymaga oczywiście obszar skóry oraz dłoni, które najszybciej ulegają rozmaitym podrażnieniom. Emolientami można też pomóc w pielęgnacji skóry najmłodszych, w tym o wyjątkowo wrażliwą skórę główki.
Jeśli jednak w którymkolwiek przypadku nie ma się stuprocentowej pewności, jaki preparat najlepiej wybrać, warto skonsultować się z dermatologiem – on na pewno udzieli właściwej porady. Wizyta umożliwi też na pewno określenie właściwego typu cery i dobranie do odpowiednich substancji odżywczych.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat emolientów, zajrzyj na stronę: http://www.emolium.pl/.
Alejakobiet.pl