Strona główna Aktualności Co warto wiedzieć gdy planujesz wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Co warto wiedzieć gdy planujesz wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

przez admin

Śnieżnobiały uśmiech jest wizytówką gwiazd, synonimem zdrowia, a współcześnie także kluczem do sukcesu. Piękny oraz zadbany dodaje pewności siebie, co ma niebagatelne znaczenie zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i zawodowych. W pogoni za uśmiechem, wiele osób poszukuje jednej, skutecznej i najlepiej błyskawicznej metody wybielania zębów. Dowiedźcie się jakie metody wybielania zębów są oferowane przez gabinety stomatologiczne. Z artykułu dowiecie się także jakie są zasady obowiązujące przed i po wybielaniu zębów.

Podstawą w walce o śnieżnobiały uśmiech jest higiena jamy ustnej – regularnie wykonywanie skalingu i piaskowania zębów, prawidłowe używanie szczoteczki  czy nitkowanie zębów.

Najważniejszy pierwszy krok

Decyzję o wybielaniu zębów powinna poprzedzać zawsze konsultacja stomatologiczna. Tylko zdrowe zęby i dziąsła są przepustką do zabiegu wybielania.

Tak jak przy każdym zabiegu, w przypadku wybielania istnieje szereg przeciwwskazań. Do najpopularniejszych należą: stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, licówki lub korony założone na zęby (których nie da się wybielić) oraz zęby martwe. W takim przypadku to lekarz decyduje, jakie leczenie należy podjąć na początku – wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

Domowe wybielanie zębów-  metoda nakładkowa

To prosty sposób uzyskania białych zębów, do stosowania w domu. Na początku, po uprzednim badaniu zębów, lekarz wykonuje wycisk górnej i dolnej szczęki. Następnie protetyk formuje gipsowy odlew zębów, który służy do przygotowania dwóch elastycznych szyn, pełniących funkcję nakładek. Pacjent otrzymuje również profesjonalny żel wybielający, używany do wnętrza szyn, przed ich założeniem.

Nakładki należy nosić najlepiej przez noc. Kompleksowy proces wybielania trwa w zależności od przypadku od 3 do nawet kilku miesięcy, a zabieg nie wymaga powtórzeń. Jeśli jednak zęby zaczną tracić uzyskany efekt, po upływie 6 miesięcy, można ponownie zastosować preparat. W takiej sytuacji, nakładki stosowane są wtedy tylko przez kilka nocy – wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.


Wybielanie zębów z wykorzystaniem światła

Szybką i w pełni bezpieczną metoda wybielania zębów jest wybielanie z wykorzystaniem światła jako aktywatora. Czas wykonywania zabiegu jest redukowany do minimum, a oczekiwany efekt jest widoczny natychmiast po jego zakończeniu. Wizyta odbywa się w gabinecie stomatologicznym, pod nadzorem lekarza.

Cały zabieg trwa około 40 minut i wykonywany jest za pomocą tzw. zimnego światła, łagodnego dla zębów. Na samym początku należy osłonić dziąsła pacjenta specjalną maską. Następnym krokiem jest nałożenie na zęby żelu wybielającego, zawierającego nadtlenek wodoru, który ulega utlenieniu na powierzchni zęba, podczas naświetlania specjalną lampą – opisuje doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

Wybielanie bez aktywacji światła

Jest to metoda polegają na zastosowaniu żelu o bardzo wysokim stężeniu, bez udziału światła jako aktywatora. Ze względu na specyfikę używanego środka wybielającego, zabieg przeprowadzany jest stacjonarnie pod ścisłą kontrolą stomatologa.
Na zęby nakładana jest warstwa żelu, którą należy mieszać co 5 minut. Po 10-15 minutach żel zostaje usunięty. Jeśli efekt nie jest zadawalający można wielokrotnie powtórzyć czynność podczas jednej sesji, by finalnie osiągnąć kolor w pełni nas satysfakcjonujący – wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Przez 2 godziny od zabiegu wybielania nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić osiągnięty efekt, przez 72 godziny od wykonania zabiegu, pacjent powinien unikać pokarmów i napojów barwiących, ponieważ zęby w tym czasie są szczególnie wrażliwe na ponowne wchłanianie barwników. Na liście „zakazanych” produktów znajdują się: kawa, herbata (także owocowa), czerwone wino, jagody, buraki, barszcz czerwony, cola i inne napoje gazowane, soki. Zalecana jest również tak zwana „biała dieta”, czyli spożywanie produktów wolnych od wszelkich barwników. Aby podtrzymać efekt zabiegu, można stosować pasty wybielające. Obowiązkowe są również wizyty higienizacyjne, czyli usuwanie kamienia czy piaskowanie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej