Strona główna Aktualności Aromat oraz ukojenie, czyli olejek lawendowy i jego właściwości

Aromat oraz ukojenie, czyli olejek lawendowy i jego właściwości

przez admin

Lawendowy to dla wielu osób jeden z ulubionych odcieni fioletowego. Pierwowzór tego koloru w naturze najłatwiej zobaczyć na polach lawendy od czerwca do października. Na polach, na których rośnie lawenda możemy nacieszyć także zmysł węchu, a to za sprawą bardzo aromatycznego olejku ulatniającego się z roślin, proces ten jest szczególnie intensywny w ciepłe dni. Olejek lawendowy ma szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia  i urody – poznajcie je.

Z lawendą kojarzymy głównie Prowansję, ale w Europie jest jeszcze jedno miejsce bardzo znane z hodowli tej rośliny – to chorwacka wyspa Hvar, zwana też lawendową wyspą.

Zanim kupimy olejek lawendowy warto wiedzieć, że jest on najczęściej otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną. Do produkcji olejku lawendowego stosuje się zarówno kwiaty oraz łodygi świeże jak i suszone. Lepsze są te pierwsze, dlatego że suszenie powoduje ubytek części cennego olejku.

Gdy proces otrzymywania olejku jest zakończony rozlewany jest on do ciemnych buteleczek. W takim opakowaniu może od momentu otwarcia być przechowywany przez 6 miesięcy. Olejek lawendowy należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Olejek lawendowy – właściwości

Wśród właściwości tego olejku są:

  • Właściwości przeciwbakteryjne
  • Właściwości przeciwgrzybicze
  • Właściwości łagodzące oraz gojące
  • Właściwości relaksujące, uspokajające i antydepresyjne


Na co pomoże olejek lawendowy?

Skarb zamknięty w buteleczce z ciemnego zadziała łagodząco na podrażnienia skóry ( w tym ukąszenia owadów), przyśpieszy gojenie ran oraz oparzeń. Łagodzi bóle głowy. Zalecany jest także przy nadpotliwości, łupieżu suchego oraz problemach z cerą trądzikową. Może też służyć do aromatyzacji pomieszczeń.

Jak stosować olejek lawendowy?

  • W przypadku bólów głowy kilka kropel olejku wmasować w skronie.
  • W przypadku ogólnego przygnębienia, nerwowości oraz trudności z zasypianiem kilkoma kroplami olejku lawendowego skroplić niewielki skrawek materiału np. chustkę i włożyć pod poduszkę.
  • Dla relaksu: dodać do wody 5,6 kropli olejku lawendowego (ilość na pół wanny).
  • Do masażu: 3 krople olejki na łyżkę oliwy bazowej

Uwaga: olejek lawendowy nie jest zalecany kobietom w ciąży.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej