Kraków to miasto, które cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród Polaków, ale także turystów z zagranicy. Według powszechnie dostępnych danych tylko w 2016 roku stolicę Małopolski odwiedziło ponad 12 mln osób! O tak dużym zainteresowaniu decyduje nie tylko fantastyczna baza hotelowa i liczne restauracje, ale przede wszystkim przepiękne zabytki i bogata oferta muzeów oraz różnego rodzaju centrów nauki i rozrywki. W trakcie kilkudniowego wypadu nie można zwiedzić wszystkich atrakcji Krakowa, ale warto mieć na uwadze 3 poniższe.
Stary Rynek
Stary Rynek to wizytówka dawnej stolicy Polski. Na jego unikatowy charakter składa się wiele pięknych i interesujących miejsc, które znajdują się stosunkowo bardzo blisko siebie. Oznacza to, że w trakcie 3-4-godzinnego spaceru po nim można zobaczyć ważne dla miasta zabytki i centra. Na uwagę na pewno zasługują kościoły. Nie tylko ten znany wszystkim Polakom – Kościół Mariacki – ale także mniej popularny Kościół św. Wojciecha. Ta znajdująca się naprzeciwko pomnika Adama Mickiewicza budowla ma ciekawą historię – to właśnie w tym miejscu miał głosić swoje kazania męczennik św. Wojciech – oraz architekturę. Nawet laicy docenią fantastycznie zachowane sklepienia kolebkowe i zamknięte prezbiterium. Oprócz kościołów na uwagę zasługują także Sukiennice, a zwłaszcza znajdujące się w ich podziemiach rewelacyjne muzeum, oraz takie atrakcje Krakowa jak HistoryLand, Muzeum Bursztynu, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki czy Okno Papieskie i Pawilon Wyspiańskiego.
Kazimierz
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Krakowa. Historia Kazimierza sięga czasów średniowiecza. Dawniej ten teren był wyspą oddzieloną od miasta Wisłą. W XV wieku przekształcono go w dzielnicę żydowską. Przez wieki Kazimierz pełnił funkcję najprężniej rozwijającego się ośrodka kultury żydowskiej – do dziś jest jednym z najlepiej zachowanych na terenie Polski. To wszystko powoduje, że w czasie spaceru po dzielnicy na każdym kroku można natrafić na ślady kultury żydowskiej. Co warto zobaczyć? Na pewno przepiękne synagogi – Bożnicę Starą, Synagogę Kupa, Synagogę Remu oraz Synagogę Tempel. Na turystów czekają też odnowiony kirkut oraz Żydowskie Muzeum Galicja. Przechadzkom uroku dodadzą malownicze ganki, kręte uliczki oraz fantastyczne targi warzywne.
Wawel
Na wizytę w tym ważnym z punktu widzenia historii kraju miejscu warto poświęcić jak najwięcej czasu. Dobrze też wybrać się tam w tygodniu – weekend to czas, kiedy w pobliżu jest bardzo wielu turystów, co może przeszkadzać w zwiedzaniu. Co mogą zobaczyć odwiedzający dawną rezydencję królów Polski? Do dyspozycji zwiedzających są w zamku komnaty królewskie, zbrojownia, prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny, a w katedrze Krypta Wieszczów Narodowych, groby królewskie oraz zabytkowy dzwon Zygmunta. W planie odwiedzin koniecznie trzeba mieć też na uwadze Smoczą Jamę, Muzeum Katedralne oraz przepiękną trasę wiodącą po Ogrodach Królewskich.
Alejakobiet.pl