Strona główna Aktualności Makaron z jaj przepiórczych – dlaczego warto?

Makaron z jaj przepiórczych – dlaczego warto?

przez admin

Makarony zyskały złą sławę. Mówi się, że są kaloryczne i dostarczają dużych ilości węglowodanów, dlatego często są pierwszym produktem odrzucanym przez osoby „na diecie” i nie tylko. Niesłusznie.  Na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju makarony (w tym makaron z jaj przepiórczych) – poznajcie je.

Bez węglowodanów organizm będzie zakwaszony i pojawią się objawy niedoborowe wielu witamin i minerałów, które występują w produktach węglowodanowych. Zburzone zostanie trawienie innych składników pokarmowych oraz wystąpią zaparcia. Podkreślić jednak należy, że prozdrowotnie działanie wykazują jedynie węglowodany złożone (czyli skrobia), a nie cukry proste (sacharoza, czyli nasz biały cukier

Jaki makaron warto wybrać dla zdrowia?

Na rynku mamy dziesiątki różnych makaronów, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć, które z nich są wartościowe pod kątem odżywczym, ale również sensorycznym. Bardzo cenne są makarony ciemne, z mąki razowej, gdyż dostarczają w największych ilościach wymienionych wcześniej składników odżywczych i balastowych. Dla uzyskania jeszcze większej wartości odżywczej naszej diety, warte polecenia są makarony na bazie jaj przepiórczych, zamiast kurzych.  Dostarczają one większych ilości niacyny, witaminy B1 i B2, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku oraz witaminy oraz co najważniejsze – nie zawierają szkodliwego cholesterolu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na któryś ze składników jaja kurzego.


Energia z makaronu

Makarony są doskonałym, niedrogim, smacznym i uniwersalnym dodatkiem do wielu potraw. Jeżeli chcemy, aby nasza kuchnia była zdrowa i wszechstronna, nie zapominajmy o spożywaniu makaronów pod różną postacią (pasty, sałatki, czy dodatku do zup). Odpowiednio dobrane i wkomponowane do codziennego menu pozwolą zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Węglowodany złożone (a takie występują m.in. w makaronach) są ważne w diecie. Energia z nich pochodząca powinna stanowić podstawę (45-75%) diety zarówno osoby odchudzającej się, jak i osoby bez problemów z nadmierną masą ciała. Mitem jest, że muszą je ograniczać chorzy na cukrzycę. Osoby te również powinny spożywać takie ilości węglowodanów, ale muszą uważać na to, aby produkty je zawierające, jak ryż, makaron, ziemniaki nie były nadmiernie rozgotowane, gdyż zwiększa się wówczas ich indeks glikemiczny, czyli wchłanianie węglowodanów do krwiobiegu następuje szybciej. Sposób ich przygotowania al.-dente jest korzystniejsze również dla osób nie mających problemów z gospodarką węglowodanową.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej