Strona główna Aktualności Czy i jak trenować podczas miesiączki?

Czy i jak trenować podczas miesiączki?

przez admin

Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj. bóle brzucha, pleców, głowy, niskie samopoczucie i zły nastrój często zniechęcają do wykonywania ćwiczeń. Nawet większość aktywnych kobiet jest przekonana jest, iż podczas miesiączki powinny odpuścić ćwiczenia. Jak jest naprawdę?

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży się jednak na doskwierający ból brzucha, pleców, bądź inne przykre dolegliwości. Czy wobec tego można ćwiczyć podczas miesiączkowania? Czy warto? Jaki trening wybrać – siłowy czy aerobowy? Które ćwiczenia są dozwolone? Profesjonaliści w dziedzinie sportu coraz częściej uświadamiają nam, że wysiłek fizyczny podczas menstruacji jak najbardziej jest odpowiedni.


Wysiłek fizyczny a menstruacja

Wbrew krążącym opiniom, wysiłek fizyczny podczas menstruacji jest nieszkodliwy, choć często, zbyt intensywne ćwiczenia nasilają krwawienie. Aktywność sportowa powinna zostać dostosowana do indywidualnych możliwości każdej kobiety. Dobrze dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku braku przeciwwskazań ze strony ginekologa, bądź lekarza prowadzącego nie ma powodu, aby opuszczać treningów. 

Co możemy zyskać, dzięki ćwiczeniom podczas miesiączkowania?

W większości przypadków, ćwiczenia podczas miesiączkowania pozwalają na uporanie się z negatywnymi aspektami menstruacji. Po pierwsze, aktywność fizyczna pomaga rozluźnić spięte mięsnie brzucha, zatem jesteśmy w stanie pozbyć się bólu lub go ograniczyć. Po drugie, podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, które poprawiają obniżony nastrój i pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji. Dodatkowo, większość kobiet, w tych trudnych dniach, zauważa wzmożoną wydolność podczas treningów.

Jak ćwiczyć w trakcie miesiączki?

– Podczas menstruacji możemy przeprowadzać dowolny trening: siłowy, interwały oraz trening cardio. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszego samopoczucia i energii witalnej.  Jeżeli doskwiera nam osłabienie, warto zrezygnować z intensywnego treningu na rzecz spokojnego spaceru, lekkiego truchtu lub marszu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również joga, pilates, bądź streching – mówi trener personalny, Michał Dłużniewski.

Kilka złotych rad dla aktywnych kobiet

Aby trening podczas menstruacji należał do bardziej relaksacyjnych i nie sprawiał dodatkowego bólu, warto pamiętać, żeby wykonywać ćwiczenia jak najwolniej, bez dodatkowych obciążeń, a po treningu pić ziołowe herbaty. Natomiast jeżeli podczas menstruacji odczuwamy większy dyskomfort, ból brzucha, pleców, nóg czy głowy należy zrezygnować z treningu – warto słuchać swojego ciała, dzięki temu nie narazimy się na możliwe, negatywne skutki miesiączkowania.

Sama menstruacja, jak i aktywność fizyczna podczas miesiączki to w dzisiejszych czasach dalej temat tabu. Jednak, aby zwiększać świadomość zarówno kobiet, jak i mężczyzn w tym temacie, warto rozmawiać, komunikować, a przede wszystkim, w przypadku kobiet, poznać siebie i wsłuchiwać się w potrzeby swoje i organizmu. Mimo wszystko, każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, poprawiając nastrój i samopoczucie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej