Projekt gotowy czy indywidualny – to jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie inwestor po podjęciu decyzji o budowie domu. W poniższym artykule opisujemy wady i zalety obydwu rozwiązań.
Po zakupie działki i uzyskaniu informacji na temat dotyczących jej warunków zabudowy, przychodzi moment na znalezienie odpowiedniego projektu budynku lub zamówienie indywidualnego. Dla większości osób oczywistym wyborem jest dom z katalogu gotowych projektów. Nic dziwnego, bowiem bogata oferta pozwala na idealnie dopasowanie go do własnych potrzeb i działki. Projekt indywidualny lepiej sprawdzi się w przypadku, gdy mamy bardziej nietuzinkowe pomysły na układ funkcjonalny i wielkość domu. Będzie odpowiednim rozwiązaniem również wtedy, gdy działka, którą zakupiliśmy ma nietypowy kształt lub usytuowanie.
Wady i zalety gotowych projektów domów
Wybór domu z katalogu projektów ma mnóstwo zalet, ale nie jest również pozbawiony wad. Na korzyść gotowych projektów przemawiają:
- Bogata oferta. Proponowane przez internetowe bazy domy mają rozmaite bryły, dachy oraz projektowane są w różnych stylach i technologiach. Największą popularnością cieszą się domy z poddaszem użytkowym, które mają zaplanowaną otwartą strefę dzienną i trzy sypialnie. Chętnie wybierane są również domy parterowe.
- Niska cena. W większości przypadków zakup gotowego projektu będzie tańszy niż zamówienie indywidualnego. Jego cena zamyka się zwykle w kwocie od 1 tys. do 2,5 tys. zł.
- Fachowe doradztwo. Biura projektowe oferują swoim klientom darmowe konsultacje nie tylko w zakresie wyboru i zakupu projektu, ale również formalności, które należy załatwić przed realizacją inwestycji. Pomagają również w takich sprawach, jak analiza dokumentacji i możliwych zmian w projekcie, opracowanie kosztorysu inwestorskiego czy obniżenie kosztów budowy.
- Komplet dokumentacji. Unikniemy w ten sposób czasochłonnych rozmów z architektem i innymi fachowcami.
- Możliwość zmian w projekcie. Na etapie adaptacji można dokonać modyfikacji w projekcie, dopasowując go do indywidualnych potrzeb i stylu życia oraz wymagań określonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy. Inwestorzy najczęściej decydują się na zmianę technologii, sposobu ogrzewania, kąta nachylenia lub kształtu dachu, funkcjonalności pomieszczeń, wymiarów zewnętrznych budynku, a także na podwyższenie ścianki kolankowej.
- Wizualizacje domów. Pozwalają wyobrazić sobie ostateczny wygląd wymarzonego domu oraz pomagają w aranżacji wnętrz.
- Możliwość poznania kosztów budowy przed jej rozpoczęciem. Profesjonalne kosztorysy inwestorskie umożliwiają zaplanowanie budżetu i ustalenie harmonogramu prac budowlanych.
Z kolei do wad gotowych projektów można zaliczyć konieczność ich adaptacji oraz to, że są tworzone z myślą o najpopularniejszych rodzajach działek.
Wady i zalety projektów indywidualnych
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że projekt indywidualny to rozwiązanie nie tylko dla wymagających, ale też i cierpliwych inwestorów. Do jego zalet należą:
- Nieograniczone możliwości. Ostateczny kształt domu zależy wyłącznie od zamysłu i środków finansowych inwestora. Może go w pełni dopasować do potrzeb i stylu życia swojej rodziny.
- Bez kosztów adaptacji projektu. Tworzony jest od początku do końca z myślą o naszych indywidualnych preferencjach i działce, na której ma stanąć dom.
- Kompleksowa pomoc architekta. Inwestorzy mogą konsultować z nim wszystkie pomysły i warianty rozwiązań. Architekt towarzyszy im przy podejmowaniu wszystkich decyzji i udziela fachowych rad.
- Warunki współpracy można negocjować.
Za wady projektów indywidualnych należy uznać:
- Wysoki koszt. Projekt niewielkiego domu na zamówienie może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
- Długi termin realizacji. Stworzenie projektu trwa zwykle parę miesięcy, ale może się znacząco wydłużyć, a co za tym idzie, opóźnić rozpoczęcie budowy domu.
- Współpracę z architektem. Niestety nie zawsze jest idealna. Wymaga od nas odpowiedniego przygotowania się i poświęcenia sporej ilość czasu.
Alejakobiet.pl