Zdecydowana większość z nas ciągle dokądś się spieszy i wydaje się zbyt zabiegana, by choć na chwilę zwolnić. Jeszcze trudniej jest w okresie przedświątecznym, kiedy oprócz obowiązków zawodowych pojawiają się te związane z przygotowaniem wszystkich wigilijnych potraw… Czy da się jakoś zapanować nad tym chaosem? W jaki sposób szybko i sprawnie przygotować wigilijną wieczerzę, gdy brakuje nam na to czasu? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka cennych wskazówek – zapoznaj się z nimi i… do dzieła!
Szybka wigilia – co da się przygotować wcześniej?
Wigilia nie powinna być dniem pełnym nerwowych działań. Żeby temu zapobiec, postaraj się już ok. 2 tygodni przed świętami wygospodarować w swoim harmonogramie chwilkę, by razem z pozostałymi domownikami rozplanować przygotowania do świąt.
Niektóre przepisy na Boże Narodzenie mają tę wspaniałą cechę, że dania na ich podstawie można przygotować sporo wcześniej, by później nie musieć z niczym pędzić. Tak jest np. z uszkami do barszczu, które bez problemu można ugotować, a później na kilka dni zamrozić i w wigilijny poranek wyjąć z zamrażarki. Jeśli masz taką możliwość, przez mrożeniem ułóż je na tacy, żeby nie zbiły się w jedną bryłę – w ten sposób zachowają zarówno smak, jak i wygląd.W ten sam sposób możesz wcześniej przyszykować także pierogi z kapustą i grzybami – wówczas podczas wigilii zaserwujesz je podsmażone na rumiano prosto z patelni.
Z dużym wyprzedzeniem możesz także upiec piernik – tradycyjnie był on bowiem przygotowywany nawet na miesiąc przed świętami. Jeśli wykorzystasz przepis, który znajduje się tutaj: https://www.kamis.pl/przepisy/ciasta-desery-napoje/piernik-staropolski, nie musi on tak długo dojrzewać – możesz przygotować go ok. 7-10 dni przed wigilią. Żeby uchronić ciasto przed wysychaniem, owiń je w lnianą ściereczkę. Uwaga! Jeśli zamierzasz przełożyć swój piernik dżemem lub powidłami i zrobić do niego polewę, wstrzymaj się z tymi czynnościami do dnia przed wigilią – w ten sposób uzyskasz najlepszy smak.
Ryby w roli głównej – przepisy na szybko
Tydzień przed wigilią warto poświęcić głównie na przygotowywanie różnych wariantów marynowanych śledzi. Takie opcje jak np. śledzie korzenne czy śledzie w czerwonym winie potrzebują bowiem trochę czasu, by osiągnąć pełnię smaku. Przygotuj je wcześniej i przełóż do słoików, a przed samym rozpoczęciem kolacji wigilijnej wyjmij na półmiski. Masz zbyt mało czasu i nie wyrobisz się z przygotowaniem śledzi wcześniej? To nic strasznego – wystarczy, że będziesz mieć pod ręką filety śledziowe i warzywa (ziemniaki, buraki czy ogórki konserwowe) oraz majonez, by na szybko przyrządzić pyszną sałatkę śledziową.
Jeśli zaś chodzi o przepisy na smażone ryby, można je śmiało uznać za najszybsze ze wszystkich potraw pojawiających się na wigilijnym stole. Najczęściej cały proces sprowadza się bowiem do obtoczenia dzwonka czy filetów z karpia w mące i obsmażenia ich na oleju na złoto z obu stron. Oczywiście nie musisz ograniczać się do karpia – obok niego podczas wieczerzy wigilijnej mogą też pojawić się np. smażony łosoś czy dorsz, równie smaczne i równie łatwe do przygotowania.
Tradycyjne dania last minute – kluski z makiem i racuchy
Nie można zapominać o dwóch tradycyjnych potrawach wigilijnych, które dają się przygotować w trybie last minute – zwłaszcza jeśli do ich przyrządzenia wykorzystamy gotowe składniki. Jeśli nie masz czasu, by ucierać mak, podczas przedświątecznych zakupów pamiętaj o masie makowej. Wystarczy dokładnie wymieszać ją z ugotowanym makaronem, by uzyskać ekspresową, ale nadal bardzo smaczną wersję klusek z makiem. Ratunkiem dla zabieganych wydają się też podlaskie racuchy z ciasta drożdżowego. Musi ono co prawda odczekać godzinę, ale samo jego przygotowanie i późniejsze smażenie racuchów nie zajmie ci więcej niż kilkanaście minut.
Nie ma więc powodów do niepokoju – wciąż masz wszystko pod kontrolą. To na pewno będą smaczne święta! Powodzenia!
Alejakobiet.pl