Bentonit niejednej osobie kojarzy się raczej z surowcem wykorzystywanym do produkcji żwirku dla kotów, a nie z kosmetyką czy suplementami diety. Tymczasem świetne właściwości absorpcyjne – i nie tylko – bentonitu znajdują szerokie zastosowanie. Bentonit wykorzystuje się jako kosmetyk na twarz czy płukankę do zębów. Niektórzy twierdzą też, że jest to składnik odtruwający organizm. Czy mają rację?
Glinka bentonitowa powstaje z krzemianowej skały osadowej, najczęściej koloru szarego, kremowego lub błękitnawego. Glinka szara uważana jest za najlepszą. Bentonit cechuje się doskonałą chłonnością. Ma zresztą zdolność nie tylko absorbowania płynów, ale także wiązania metali ciężkich z gleby i wody. Używany jest m.in. w rolnictwie, np. do uzdatniania skażonej gleby. W przemyśle farmaceutycznym spotyka się go w roli bazy niektórych leków. Znajduje też zastosowanie w naszym życiu codziennym – w kosmetyce czy też jako bentonit – suplement diety.
Bentonit dla pięknej skóry i zdrowych zębów
Glinki kosmetyczne znane są nie od dziś ze swoich zbawiennych dla skóry właściwości. Glinka bentonitowa polecana jest zwłaszcza przy takich dolegliwościach skórnych jak trądzik, przetłuszczająca się skóra, wypryski i alergie skórne. Można stosować ją też na całe ciało – ma bowiem właściwości oczyszczające i wygładzające. Polecana jest więc zarówno jako maseczka na twarz, szyję i dekolt (wystarczy rozrobić łyżkę stołową glinki w niewielkiej ilości wody, nałożyć pastę i pozostawić ją na 20 minut), jak i do kąpieli upiększających.
Glinka bentonitowa pomocna jest również przy rozmaitych dolegliwościach skórnych, takich jak odczyny po ukąszeniach owadów (okład z glinki łagodzi świąd, obrzęk, zaczerwienienie), skaleczenia, podrażnienia skóry (w tym np. u niemowląt). Aby przygotować leczniczy okład z glinki, wystarczy rozrobioną w niewielkiej ilości wody bentonitową pastę przyłożyć do chorego miejsca, następnie owinąć gazą i pozostawić na skórze na 2 godziny.
Bentonit zadba też o twoje zęby! Nie każdy wie, że glinka sprawdza się znakomicie jako środek do higieny jamy ustnej. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwpróchnicze, łagodzi też stany zapalne dziąseł i reguluje poziom pH w ustach. Bentonitowa płukanka do ust do codziennego stosowania jest bardzo prosta w przygotowaniu – wystarczy dodać pół łyżeczki glinki do szklanki wody i wymieszać, aż powstanie zawiesina. Glinkę bentonitową można także dodać do wyrabianej własnoręcznie sodowej pasty do zębów.
Bentonit – suplement diety. Czy jest bezpieczny?
Podczas gdy kosmetycznym właściwościom glinki bentonitowej zaprzeczyć się nie da, inaczej sprawa przedstawia się już z kuracjami polegającymi na piciu glinki. Różnego rodzaju przepisy na takie terapie można bez problemu znaleźć w sieci. Spotkamy się ze stwierdzeniami, że bentonit pomoże oczyścić nasz organizm z toksyn i metali ciężkich, pozwoli też na zrzucenie zbędnych kilogramów. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że bentonit, choć pochłania metale ciężkie z gleby czy wody, nie wykazuje właściwości odtruwających w organizmie człowieka. Podobnie kuracja glinką nie sprawdza się jako metoda na odchudzanie. „Terapia” taka może natomiast mieć skutki uboczne, takie jak wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Dotychczasowe badania potwierdziły jedynie skuteczność bentonitu przy minimalizowaniu skutków zakażenia aflatoksynami (substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi np. w nadpsutej żywności) oraz łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego w postaci zaparciowej. W tych przypadkach zaleca się dawkę 1/2-1 łyżeczki glinki na szklankę wody – nie więcej!
Ostrożnie z bentonitem!
Jako produkt kosmetyczny glinka bentonitowa jest całkowicie bezpieczna, natomiast już bentonit – suplement diety może być stosowany wyłącznie z uwzględnieniem kilku zasad. Kuracja ma swoje efekty uboczne, które przy dłuższym stosowaniu bentonitu z pewnością odczujemy. Właściwości absorpcyjne substancji sprawiają, że zaburza ona wchłanianie niektórych leków w jelitach, podobnie jak składników odżywczych z pokarmu. Dlatego glinkę można spożywać minimum na godzinę przed posiłkiem lub zażyciem leków bądź dwie godziny po. Picie glinki może zaburzyć także równowagę mikroflory jelitowej. Po zakończeniu terapii niezbędne będzie przyjmowanie probiotyków w celu jej odbudowania. Konieczne może być uzupełnienie niedoboru niektórych witamin i minerałów, zwłaszcza tych, które wytwarzane są w jelitach, np. witamina K czy niektóre witaminy z grupy B.
Alejakobiet.pl