Nietrzymanie moczu kojarzy nam się głównie z osobami starszymi i schorowanymi, ale niesłusznie. Tak naprawdę możne dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Wiele młodszych osób wstydzi się o tym mówić i nie porusza tematu nawet z lekarzem, a to błąd! Okazuje się bowiem, że nietrzymanie moczu można wyleczyć. I jest na to wiele skutecznych sposobów!
Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu
Wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się, kiedy tylko podejmujemy jakikolwiek wysiłek – jak kichanie, kaszel czy podniesienie czegoś ciężkiego, naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia, które objawia się wypuszczaniem kropelek wilgoci przez cewkę moczową, gdy pęcherz jest przepełniony. Czasami mogą wystąpić także połączenia tych wszystkich typów – wtedy mamy do czynienia z problemem mieszanym.
Nietrzymanie moczu – domowe sposoby wspierania leczenia
Jeśli stopień zaawansowania schorzenia nie jest wysoki, lekarz może zalecić ćwiczenia i lekkie zmiany w sposobie odżywiania. Jeśli pojawi się nietrzymanie moczu, domowe sposoby należy wprowadzić jak najwcześniej. Są naprawdę niezwykle skuteczne i mogą całkowicie wyeliminować problem lub znacznie zmniejszyć jego natężenie. Najważniejszym sposobem są ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Ponieważ nie obciążają organizmu, mogą być wykonywane nawet przez osoby starsze.
Fizjoterapeutyczne metody leczenia nietrzymania moczu
Dobrze działają także metody stymulacji mięśni dna miednicy. Jest to elektrostymulacja i magnetoterapia. Oba zabiegi polegają na stymulacji mięśni – poprzez wysyłanie sygnału elektrycznego lub fali magnetycznej. Obie metody są bardzo skuteczne.
Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i zabiegowe
Czasami okazuje się, że konieczny jest zabieg chirurgiczny. Oczywiście jest to ostateczność, ale działanie zabiegu jest bardzo skuteczne i może wyeliminować problem na stałe. Zabieg najczęściej wykonuje się u chorych zmagających się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Alejakobiet.pl