Jasne kolory wiodą prym w mieszkaniach – kojarzą się z czystością i spokojem. Optycznie powiększają pomieszczenia. Są także uniwersalne – nie sprawiają żadnych problemów w doborze wyposażenia. Co ciekawe, w ostatnim czasie to jednak ciemne ściany zyskują coraz większe grono fanów. Wprowadzają powiew świeżości i zupełnie nową energię do domów. Zapewniają spektakularna metamorfozę. Wystarczy poznać kilka prostych rad, jak z nich korzystać!
Butelkowa zieleń, burgund, granat, śliwkowy fiolet czy czerń to tylko część palety kolorów, które mogą nadać naszym pomieszczeniom charakter niewymuszonej elegancji oraz nutę tajemniczości. Musimy jednak pamiętać, że ciemne barwy wpływają na proporcje i optycznie zmniejszają przestrzeń. Niezwykle ważnym jest zatem dobranie odpowiedniego odcienia farby. Bezpiecznym i wyważonym rozwiązaniem będzie pomalowanie ciemnym kolorem jednej lub dwóch sąsiednich ścian.
W półcieniu
Przy wyborze ciemnych barw musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Ilość i rodzaj światła wpływają na intensywność danego koloru. Sztuczne światło stworzy wieczorem odpowiedni nastrój i wydobędzie z ciemnych barw ich najlepsze cechy. W przestrzeniach, w których mamy ciemne ściany, dobrze wybrać ciepłe odcienie żarówek, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Górne lampy pozwolą dodatkowo uwydatnić barwę. W przypadku oświetlenia punktowego, powinniśmy zastanowić się nad ruchomymi kloszami, które pomogą skierować światło w miejsca, na których szczególnie nam zależy.
Głębokie kolory nie tylko z puszki
Ciemne ściany mogą mieć wielowymiarowy charakter. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów w ciemniejszej tonacji o różnorodnych efektach wykończenia. Mamy do wyboru całą gamę wzorzystych tapet, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Ciemne, geometryczne wzory dla minimalistów czy bujna, liściasta zieleń dla zwolenników urban jungle? Można postawić też na bardzo elegancki beton architektoniczny. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie takiego wykończenia. Są to między innymi: farba betonowa, płyta lub ceramika imitująca tę właśnie strukturę. Wartym uwagi rozwiązaniem są ścienne elementy dekoracyjne do zamontowania w kilka godzin (np. panele Walldesign Swiss Krono). Ich powierzchnie nawiązują do struktur inspirowanych marmurem czy drewnem. Sprawdzą się, kiedy będziemy chcieli wprowadzić do mieszkania atrakcyjny akcent. Nie przysporzą nam też problemów z późniejszym sprzątaniem – np. czyszczeniem listew czy gniazdek ubrudzonych farbą lub klejem do tapet.
Nie zapominaj o dodatkach
Lustra, elementy drewniane oraz złote ramy dodają blasku ciemnym wnętrzom. Dodatkowo ciemne tło idealnie eksponuje wszelkiego rodzaju zbiory. Możemy stworzyć na nim piękną galerię rodzinnych zdjęć czy kolaż plakatów i grafik. Ciemne kolory dobrze wpasują się w niemal każdy styl. Możemy je wykorzystać niezależnie od tego czy marzy nam się nowojorskie, industrialne czy eklektycznie urządzone mieszkanie. Zdecydowane kolory sprawdzą się w salonie czy w kuchni, gdzie możemy skorzystać z kredowych farb, na których będziemy mogli zapisywać przepisy. W korytarzu, który od progu będzie zadziwiał naszych gości niespotykanym rozwiązaniem i w łazience, gdzie mocne barwy sprawią, że poczujemy się jak w luksusowym salonie SPA.
Pozostaje tylko robić remont!
Ciemne ściany nie muszą być jednowymiarowe i nudne. Mogą mieć różnorodne faktury i odcienie. Są równie uniwersalne co pastele i beże, jednak mają wyrazisty charakter i kojarzą się z dobrym stylem. Warto korzystać z najnowszych propozycji barw, ale także technologii. Dekoracyjne panele, farby tablicowe czy tapety? Wybór jest nieograniczony.
Alejakobiet.pl