1,3K
Ogórek zielony to lubiane warzywo, które pasuje niemal do wszystkiego. Polecany jest zwłaszcza w upały, ponieważ składa się w niemal 97 proc. z wody i doskonale nawadnia. Ogórki są przy tym niskokaloryczne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie diety odchudzającej. Wykorzystać można je w wielu przepisach, a najlepiej smakują na surowo.
Surówka z kapusty i ogórka
Jedną z najpyszniejszych surówek ogórkowych jest ta na bazie kapusty. Doskonale pasuje zarówno do klasycznego schabowego, jak i wielu dań z grilla. Poza kapustą i ogórkiem, surówka ta zawiera jedynie szczypiorek, koperek sól, pieprz, cukier, sok z cytryny oraz olej roślinny, np. rzepakowy lub oliwę. W przepisie tym znajduje się również niewielka ilość majonezu, który dodatkowo podsyca walory smakowe. Kapustę wystarczy obraz z ciemnych liści zewnętrznych, a następnie ją umyć, osuszyć, pokroić oraz poszatkować, usuwając przy tym głąb. Po posoleniu i odstawieniu na kilkanaście minut liście zmiękną. Warto je wówczas pościskać i zlać wypuszczone soki. Ogórki należy umyć i osuszyć, a następnie obrać ze skórki i zetrzeć na tarce. Pozostałe składniki wystarczy posiekać i połączyć, dodając na koniec majonez, olej, przyprawy oraz sok z cytryny. Po przegryzieniu się smaków surówka z kapusty i ogórka jest już gotowa.
Ogórki małosolne na sucho
Ogórki małosolne są nieco mniej popularne od kiszonych, jednak smakują równie dobrze. Co ciekawe, można przygotować je bez wody – całkowicie na sucho. Ogórki małosolne zwykle przyrządzane są w słoiku, jednak możliwe jest zrobienie ich także w specjalnym woreczku. Przepis ten pochodzi z Rosji, gdzie kiszonki często wykonuje się bez zalewy. Pyszne ogórki małosolne na sucho są niezwykle chrupiące, a ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut. Pozostałe składniki to jedynie chrzan, koper, czosnek i sól. Należy je umieścić w grubym, przeznaczonym do mrożonek woreczku oraz szczelnie go zamknąć. Aby smaki rozeszły się równomiernie, trzeba całość odstawić na 4 godziny do lodówki i w międzyczasie kilkukrotnie potrząsnąć. Następnie wystarczy umieścić woreczek w ciepłym miejscu na 20 godzin, po czym ogórki małosolne są już gotowe do spożycia.
Sos tzatziki
Sos tzatziki to lubiany sos, który poza ogórkami zawiera przede wszystkim jogurt grecki oraz czosnek. Całość uzupełnić warto także koperkiem, miętą, sokiem z cytryny oraz oliwą. Sos tzatziki standardowo nie zawiera majonezu, przez co jest bardzo lekki i niskokaloryczny. Dodając jogurt 0% tłuszczu można go dodatkowo odchudzić, jednak przez to całość straci charakterystyczną gęstą konsystencję oraz głęboki smak. Sos tzatziki z reguły podawany jest jako dodatek do dań pieczonych, smażonych i grillowanych. Można go również zaserwować oddzielnie w formie dipu lub z zapieczonym pieczywem. Po doprawieniu sokiem z cytryny, mielonym pieprzem oraz solą warto pamiętać o dokładnym wymieszaniu całości i odstawieniu do lodówki, aby smaki zdołały się przegryźć. Sos tzatziki należy podawać schłodzony.
Klasyczna mizeria z ogórków
Ogórki dla wielu kojarzą się przede wszystkim z mizerią. Najczęściej podawana jest z dodatkiem śmietany, zsiadłego mleka, jogurtu lub kefiru. Do rzadziej spotykanych należą wersje z olejem czy cebulą. W najbardziej tradycyjnym przepisie stosuje się śmietankę 30%, uzupełnioną sokiem z cytryny lub octem. Podstawę mizerii stanowią jednak zielone ogórki, pokrojone w plasterki lub potarte. Częstym dodatkiem do tej przystawki jest również świeżo posiekany koperek, szczypiorek, natka pietruszki lub mięta. Mizeria najlepiej smakuje z ogórkami gruntowymi, jednak poza sezonem sprawdzą się również szklarniowe. Należy je umyć, obrać i pokroić, a następnie wrzucić do miski, posolić i odstawić na pół godziny. W tym czasie ogórki puszczą wodę, z której należy całość porządnie odcisnąć. Po wymieszaniu w osobnej miseczce śmietanki, octu lub soku z cytryny oraz cukru, wystarczy całość przemieszać i doprawić pieprzem. Zgodnie z przepisem: https://kulinarneprzeboje.pl/mizeria-ogorkow-smietany/, mizeria z ogórków powinna być przechowywana w lodówce.
Alejakobiet.pl