Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu ubranek dla dzieci? Jak wybierać ubranka w duchu ekologii i mininalizmu?
Kompletowanie dziecięcej garderoby jest dla wielu rodziców bardzo przyjemnym zadaniem, choć może nasuwać sporo pytań. Szczególnie w dzisiejszych czasach, biorąc pod uwagę szeroki wybór odzieży na półkach sklepowych czy w internecie, zastanawiam się, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu? Liczy się nie tylko rozmiar i wygląd, ale przede wszystkim jakość i bezpieczeństwo.
Eko ubrania dla dzieci jako podstawa szafy kapsułowej
Szafa kapsułowa to modne i niezwykle praktyczne rozwiązanie ostatnich lat, opierające się na minimalizmie i zasadach klasyki odzieżowej. Znaczną większość ubrań można opisać jako ponadczasową, uniwersalną, idealnie sprawdzającą się w połączeniu ze sobą (nawet po losowym wyjęciu z szafy). Jakie są zalety posiadania szafy kapsułowej?
- oszczędzamy czas, ponieważ nie musimy każdego ranka skrupulatnie dobierać poszczególnych części stylizacji
- oszczędzamy pieniądze – jedną z zasad kompletowania szafy kapsułowej jest stawianie na jakość, nie na ilość
- oferujemy naszemu dziecku wyłącznie ubranka wykonane z bezpiecznych, wytrzymałych i przyjemnych materiałów
- całą odzież dziecięcą zmieścimy w jednej szafie, resztę pokoju możemy przeznaczyć na kącik zabaw czy miejsce do edukacji
Na czym dokładnie polega kompletowanie szafy kapsułowej dla dziecka i dlaczego warto stawiać na eko ubrania dla dzieci?
Jak stworzyć szafę kapsułową dla dziecka?
Pierwszym krokiem tworzenia uniwersalnej szafy kapsułowej jest dokładne przyjrzenie się potrzebom swojego dziecka oraz jego obecnym ubrankom. Warto przeznaczyć na to wolne popołudnie. W nowej kolekcji ubrań nie może zabraknąć rodzajów odzieży, które dziecko preferuje najbardziej. Kierując się minimalizmem pozostawiamy jedynie te rzeczy, które są uniwersalne i mają stonowane kolory. Z pewnością niepraktyczne jest stawianie na cekiny, niewygodne i sztywne materiały czy jaskrawe kolory, ponieważ ciężko jest dopasować do nich resztę stylizacji, a dziecko nie będzie nosić takiej odzieży codziennie. Można zatem stwierdzić, że jedynie bez potrzeby zajmuje przestrzeń w szafie.
Następnie kupujemy ubranka, które można uznać za uniwersalne i ponadczasowe. Są to między innymi bawełniane koszulki, wygodne bluzy z kapturem, spodnie dresowe i wyjściowe czy sweterki. Wśród preferowanych kolorów wyróżniamy beże, kremowy, oliwkowy, szary, granatowy oraz wszelkie inne o stonowanym nasyceniu. Dlaczego jest to aż tak praktyczne? Otóż wyjmując z szafy granatowe spodenki mamy 100% pewności, że wyjęta “w ciemno” koszulka z wymienionych wyżej kolorów idealnie się z nimi skomponuje.
Dlaczego warto stawiać na jakość ubrań?
Kolejną niezwykle ważną zasadą tworzenia szafy kapsułowej jest wybieranie odpowiedniej jakości ubrań. W praktyce mamy 2 opcje:
- Częste kupowanie dużej ilości ubranek w znanych sieciówkach, które szybko tracą kolory i niszczeją, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia
- Kupowanie raz na jakiś czas odzieży z renomowanych polskich firm i cieszenie się ich dobrą jakością przez długi czas
Jak można się domyśleć, druga opcja jest znacznie lepsza. Ubrania sieciowe mają to do siebie, że już po kilku praniach ulegają mechaceniu, tracą kolory, zstępują się, a ich żywe i jaskrawe barwy często są konsekwencją stosowania chemicznych środków. W pewnym sensie jest to specjalny zabieg producentów – po krótkim czasie jesteśmy zmuszeni ponownie udać się na zakupy, napędzamy więc tani rynek odzieżowy.
Znacznie lepszą opcją jest wybieranie polskich firm odzieżowych, które oferują ubranka wykonane ze sprawdzonych, naturalnych tworzyw. Zakupiona rzecz posłuży przez lata, a jej krój, barwa czy kształt nie zmieni się nawet po wielu praniach. Choć jednorazowo zakup stanowi większy wydatek niż w poprzednim przypadku, jednak na dłuższą metę będzie to spora oszczędność pieniędzy, jako że nie będziemy musieli ciągle dokupywać zniszczonych ubranek.
Bawełna organiczna – postaw na ekologię!
Dla osób preferujących “eko” styl życia (i nie tylko dla nich) najlepszą opcją jest kupowanie ubranek wyłącznie z naturalnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych jest bawełna organiczna, której nie można mylić z konwencjonalną.
Bawełna organiczna ma wiele zalet:
- podczas prania nie zstępuje się, nie mechaci, nie blaknie i nie rozciąga
- zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, więc nie powoduje nadmiernej potliwości skóry dziecka podczas zabaw
- chroni przed wychłodzeniem, ponieważ zapewnia idealną termoizolację w chłodne dni
- jest przyjemna w dotyku, nie podrażnia delikatnej skóry dziecka i nie powoduje alergii
Bawełnę organiczną od konwencjonalnej odróżnia już pierwszy etap, jakim jest uprawa roślin. W pierwszym przypadku cykl wzrostu pozostawia się naturze. Jest to droższe, mniej wydajne i znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ nie używa się żadnych środków chemicznych i sztucznych nawozów. Można powiedzieć, że bawełna rośnie w środowisku naturalnym, a podczas jej uprawy stawia się na jak najmniejszą ingerencję człowieka. Z kolei uprawa bawełny konwencjonalnej ma przede wszystkim przynosić zysk plantatorom – w krótkim czasie dąży się do dużych, wydajnych zbiorów. Dlatego na porządku dziennym jest stosowanie chemii, środków owadobójczych, nawozów sztucznych i szkodliwych oprysków. Niestety, toksyczne związki chemiczne pozostają we włóknach bawełny, a po produkcji ubranek na co dzień mają styczność ze skórą naszego dziecka.
Warto zaznaczyć, że tego typu preparaty stosowane w uprawie bawełny konwencjonalnej nie pozostają bez wpływu na środowisko naturalne. Zanieczyszczona zostaje woda, gleba i powietrze. Pożyteczne zwierzęta giną, a okoliczny ekosystem wymiera. Udowodniono, że uprawa bawełny konwencjonalnej może nawet wysuszać okoliczne źródła wody, jako że potrzebuje ogromnej ilości nawodnienia do swojego szybkiego wzrostu. Chcąc chronić środowisko i dbać o bezpieczeństwo naszych bliskich warto stawiać na wysoką jakość ubranek, a więc wybierać bawełnę organiczną.
Alejakobiet.pl