Prawidłowa higiena intymna jest ważna nie tylko dla komfortu i dobrego samopoczucia, ale również dla zdrowia narządów płciowych i okolic. Czym i jak często je myć? Czy warto sięgnąć po płyn do higieny intymnej? Oto 5 ważnych zasad, które warto zastosować w codziennej higienie.
1. Dobry płyn do higieny intymnej
Strefy intymne należy myć łagodnymi, delikatnymi środkami. Niektóre panie stosują te same kosmetyki, którymi myją inne części ciała. Inne natomiast czują się o wiele bardziej komfortowo, gdy stosują na co dzień płyn do higieny intymnej. To preparat przeznaczony do pielęgnacji delikatnych okolic płciowych. W składzie najczęściej zawiera bakterie kwasu mlekowego, te same, które tworzą naturalną mikroflorę pochwy. Dzięki temu pomaga w odbudowie naturalnej flory bakteryjnej. Oprócz dobrych bakterii, w preparatach do higieny intymnej znajdują się składniki, które łagodzą podrażnienia, działają kojąco, antybakteryjnie i odświeżająco.
2. Prysznice zamiast kąpieli
Choć długie kąpiele to doskonały sposób na relaks i odstresowanie po ciężkim dniu, dla zdrowia okolic intymnych nie są wskazane. Lepszy jest ciepły lub letni prysznic, a nie gorąca kąpiel, która zaburza środowisko bakteryjne pochwy, mogąc powodować podrażnienia i częste infekcje. Podczas prysznica należy myć się dłonią z odrobiną płynu do higieny intymnej. Unikajmy wielorazowych gąbek i myjek, gdyż bardzo szybko rozwijają się na nich groźne dla zdrowia bakterie.
3. Szczególna higiena podczas miesiączki
Szczególnej higieny okolic intymnych wymaga czas miesiączki. W tych dniach warto myć narządy płciowe częściej niż zazwyczaj. Należy również systematycznie wymieniać podpaski i tampony, co pozwoli uniknąć infekcji i rozwoju bakterii w krwi menstruacyjnej. Panie, które mają skłonność do częstych infekcji, powinny korzystać z podpasek, a nie z tamponów, które mogą dodatkowo podrażniać.
4. Probiotyk ginekologiczny w ramach profilaktyki
W higienie intymnej ważna jest profilaktyka, która pozwala na zachowanie prawidłowego środowiska bakteryjnego w pochwie. W ramach profilaktyki, a także podczas antybiotykoterapii, przyjmowania leków przeciwgrzybiczych, a także doustnych środków antykoncepcyjnych, warto sięgnąć po probiotyk ginekologiczny. To preparat przeznaczony dla kobiet, w którego składzie znajdują się pałeczki kwasu mlekowego. Zasiedlają one układ pokarmowy oraz moczowo-płciowy dobrymi bakteriami.
5. Bielizna z naturalnych materiałów
Bielizna wykonana z koronek i włókien sztucznych z pewnością poprawia samopoczucie i doskonale się prezentuje, ale nie jest zdrowa dla okolic intymnych. Może powodować podrażnienia, jest nadmiernie obcisła i mało przewiewna, a co za tym idzie – nie pozwala skórze oddychać. Gdy wilgoć nie jest odprowadzana z powierzchni skóry, tworzą się idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i powstawania poważnych infekcji.
Materiał partnera
Alejakobiet.pl