Każda z nas może wykonywać w domu profesjonalny makijaż, jeśli tylko zechce się tego nauczyć, zainwestuje w dobrej jakości kosmetyki, a także akcesoria do ich nakładania, których jest cała masa. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Podpowiadamy, jak okiełznać temat pędzli do makijażu.
Pędzel do korektora
Pędzle do korektora są bardzo małe, nieco mniejsze od tych, których używamy do rozprowadzania cieni na powiece. Mają gęsty, twardy i zbity włos, dzięki czemu nie absorbują kosmetyku i działają punktowo.
Pędzle do podkładu
Pędzle do podkładów są płaskie i dość szerokie. Możemy spotkać pędzle zaokrąglone na końcu, ścięte lub równe. Te o owalnym zakończeniu idealnie nadają się do płynnych, mocno kryjących podkładów, równo ścięte natomiast do tych o bardziej kremowej konsystencji, natomiast pędzel skośny pozwoli nam uzyskać płynne połączenie podkładu z korektorem.
Pędzel do pudru
Pędzle do pudru są największe, najbardziej puszyste i mają lekko zaokrągloną końcówkę. Pozwalają one, dzięki temu, na rozprowadzenie niewielkiej ilości kosmetyku na dużej powierzchni. Jeśli nie posiadamy osobnego pędzla do różu czy bronzera, możemy z powodzeniem używać go również do rozprowadzenia tych kosmetyków.
Pędzel do różu
Pędzel do różu jest nieco podobny do tego do pudru, jednak zwykle nieco mniejszy i lekko ścięty, gdyż ma on za zadanie rozprowadzić kosmetyk na bardziej ograniczonej powierzchni, w linii. Taki pędzel doskonale przenosi pigment na skórę.
Pędzel do nakładania cieni
Pędzle do nakładania cieni do powiek są niewielkich rozmiarów, jednak dość puszyste i zaokrąglone. Pozwala to na sprawne rozprowadzenie kosmetyku na małej powierzchni i nietworzenie przy tym nieestetycznie wyglądających wyraźnych linii i smug.
Pędzel do rozcierania cieni
Pędzle do rozcierania cieni są podobnej wielkości jak te przeznaczone do ich nakładania, jednak mają bardziej kulistą końcówkę. Taki pędzel pozwoli nam na zgrabne zblendowanie cieni ze sobą, zatarcie granic pomiędzy nimi, dzięki czemu nasz makijaż będzie wyglądał bardziej profesjonalnie. Idealnie nadaje się do wykonywania smoky eyes.
Pędzel do brwi
W przypadku wykonywania makijażu brwi przy użyciu cieni nie obędziemy się bez odpowiedniego pędzelka. Zależy nam tutaj na precyzji, a więc będzie on mały, płaski i bardzo cienki.
Dobrze, gdyby pędzelek był dwustronny i posiadał końcówkę z grzebykiem, która pozwoli nam na uczesanie brwi i nadanie im pożądanego kształtu przed nałożeniem cienia, a także uratuje nas w sytuacji, kiedy przesadzimy z jego ilością – pomoże wówczas usunąć nadmiar kosmetyku.
Pędzel do ust
Najlepiej będzie, jeśli pędzel do nakładania pomadki będzie miał trójkątny kształt. Posiadanie go w swojej kosmetyczce pozwoli nam na precyzyjne rozprowadzenie kosmetyku na ustach, nadanie im odpowiedniego kształtu, umożliwi połączenie ze sobą dwóch kolorów pomadki, a także nałożenie odpowiedniej jej ilości, dzięki czemu nie będziemy musieli „odciskać” pomadki w chusteczkę, aby usunąć jej nadmiar, kosmetyku starczy nam więc na dłużej.
Jeśli chcemy obrysować linię ust konturówką, wybierzmy do tego nieco mniejszy pędzelek.
Pędzel do kresek
Pędzelki do kresek są bardzo małe, ultracienkie i precyzyjne, gdyż wykonanie idealnej kreski na powiece to nie lada wyzwanie.
Jeśli kreskę chcemy wykonać cieniem do powiek lub eyelinerem w kremie, możemy wówczas zdecydować się na użycie nieco szerszego pędzelka, najlepiej lekko ściętego.
Pędzel do bronzera
Bronzer możemy, co prawda, nałożyć przy użyciu pędzla do pudru lub różu, ale jeżeli boimy się, że w ten sposób możemy przesadzić z jego ilością, najlepiej będzie zdecydować się na użycie pędzla płaskiego, o wachlarzykowatym kształcie.
Pędzle z naturalnego włosia czy syntetyczne?
Do wykonania pędzli używa się m.in. włosia koni, kóz, łasic, wielbłądów, wiewiórek, borsuków, bobrów czy dzików. Są one wciąż często wykorzystywane przez profesjonalistki, jednak nie mają aż takiej przewagi nad pędzlami z włókien syntetycznych, jak by się mogło wydawać.
Naturalne włosie absorbuje większą ilość kosmetyku, przez co zużywamy go nieco więcej niż potrzeba, co jest jednocześnie jego największą zaletą, ponieważ kosmetyk uwalnia się przez dłuższy czas, co może ograniczać tworzenie się smug.
Pędzle syntetyczne (głównie nylonowe i poliestrowe) świetnie nadają się do rozprowadzania produktów płynnych i kremowych, łatwo się je czyści i są one naprawdę trwałe, do tych sypkich nieco trudniej nam będzie znaleźć odpowiedni pędzel syntetyczny.
Bez względu na tworzywo, pamiętajmy jednak, że pędzle wymagają regularnego czyszczenia ich szamponem i zabezpieczania odżywką.
Profesjonalne pędzelki do makijażu znajdziesz tutaj: https://trena.pl/351-pedzle
Alejakobiet.pl