Zdrowie naszych zębów ma olbrzymi wpływ na naszą cerę i choć może się to wydawać niebywałe, jest to prawda. Według badań jedną z przyczyn trądziku może być próchnica zębów!
Trądzik, czyli popularne wypryski zlokalizowane na twarzy w okolicach brody, nosa i czoła, zwykle kojarzymy z okresem młodości. Jest to słuszne, bo w większości przypadków właśnie wtedy się pojawia. W okresie dorastania, czyli mniej więcej do 20 roku życia ciało człowieka buzuje od hormonów i dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ta nadprodukcja sebum (czyli łoju) w połączeniu ze wzmożonym rogowaceniem naskórka powodują, że przewody wyprowadzające gruczołów łojowych ulegają wypełnianiu. Jeśli do tego dodamy bakterie występujące m.in. na powierzchni naszej skóry, które lubią rozwijać się w takich miejscach, to mamy gotowy efekt w postaci procesu zapalnego objawiającego się pryszczami na naszej skórze. Okazuje się jednak, że nie tylko i wyłącznie bakterie mogą wywoływać trądzik. Źródło problemu może tkwić zupełnie gdzieś indziej.
Z trądzikiem do dentysty
Pierwsze kroki w walce z trądzikiem zwykle młodzi ludzie i ich rodzice, a także ci, u których występuje trądzik w wieku dorosłym, kierują do dermatologa. W większości przypadków to właściwy kierunek, ale jak się okazuje – nie jedyny. Wielkie zdziwienie u pacjentów wywołuje czasem wskazanie do odbycia wizyty w gabinecie dentystycznym. I choć niekiedy może się to wydawać zaskakujące, takie rozwiązanie bywa uzasadnione. Okazuje się bowiem, że generatorem problemów ze skórą mogą być także stany zapalne w jamie ustnej. Zanim zatem zaczniemy leczenie u dermatologa, konieczne jest pozbycie się problemów związanych z naszymi zębami. – Wielu pacjentów z trądzikiem, którzy są wysyłani od dermatologa do dentysty, nie rozumie takiego wskazania. Trzeba jednak pamiętać, że choroby zębów i jamy ustnej potrafią w znaczący sposób oddziaływać na kondycję całego naszego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku stanu naszej skóry – tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.
Migracja bakterii
Ludzki organizm jest niczym system naczyń połączonych, stąd niektóre stany zapalne jamy ustnej czy zębów w zaawansowanych stadiach powodują przenikanie bakterii do całego organizmu, w tym do tkanki, jaką jest skóra. W połączeniu z nadmierną pracą gruczołów łojowych może to powodować trądzik. Zwykle dzieje się tak w przypadku, gdy już dopuścimy do rozległej próchnicy, gdy zęby wymagają leczenia kanałowego, są martwe lub zgorzelinowe. Kolejną związaną z chorobami jamy ustnej i zębów przyczyną „rozsiewania” bakterii po organizmie mogą być infekcje zniszczonych korzeni zębowych, które zostały przykryte dziąsłem, a także częściowe lub całkowite zatrzymanie psującej się ósemki.
„Stomatologicznych” przyczyn trądziku może być kilka. Charakterystycznym symptomem wskazującym na to, że źródłem tej dolegliwości są nieleczone zęby, jest umiejscowienie zmian skórnych w okolicach ust, żuchwy i brody. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak interwencja dentysty i wyleczenie stanów zapalnych, co powoli zapobiec przenikaniu bakterii. – Jak nietrudno zauważyć, kondycja naszych zębów i jamy ustnej może mieć wpływ na powstawanie zmian również skórnych. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i zębów, co ma znaczenie profilaktyczne również w tym przypadku – podkreśla lekarz stomatolog.
Oczywiście trądzik to nie tylko kwestia nadmiernej pracy gruczołów łojowych, rogowacenia naskórka i bakterii, w tym tych powstających przy stanach zapalnych w jamie ustnej. Jak wskazują dermatolodzy, czynników wzmagających tę nieestetyczną infekcję skóry jest więcej. Wśród nich można wymienić kwestie genetyczne, a także zaburzenia hormonalne. Niezwykle ważną przyczyną jest długotrwały i chroniczny stres oraz zmęczenie, nieprawidłowa dieta (bogata w przetworzone produkty i nabiał), zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry poprzez używanie szkodliwych dla niej kosmetyków.
Geneza trądziku może być złożona, ale znając jego przyczyny, w tym te wiążące się z kondycją naszych zębów, warto popracować nad ich wyeliminowaniem, żeby cieszyć się nieskazitelną cerą i zdrowym wyglądem.
Alejakobiet.pl