Grypa to poważna choroba, której nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Zobacz, jak rozpoznać grypę, jak nie pomylić jej z przeziębieniem i jak sobie poradzić, gdy nie uda nam się przed nią uchronić.
Objawy grypy
Pierwsze objawy grypy są dość charakterystyczne – zazwyczaj jest to ogólne pogorszenie samopoczucia i uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów, łamanie w kościach czy ból głowy. Wszystkie te objawy to sygnały wysyłane przez nasz organizm, że właśnie jesteśmy atakowane przez wirusy. Podejmując szybkie i stanowcze kroki już przy tych pierwszych symptomach, możemy jeszcze uniknąć zachorowania. Jeśli jednak przegapimy ten moment – co bardzo często się zdarza – kolejnymi objawami będą dreszcze, wysoka gorączka, suchy kaszel, ból gardła, a także niezbyt obfity katar. Grypa bywa niekiedy mylona z przeziębieniem. Warto wiedzieć, że podstawą do odróżnienia tych chorób jest szybkość, z jaką postępują objawy, oraz temperatura ciała. Przeziębienie rozwija się powoli, symptomy stopniowo pogłębiają się, a po około tygodniu ustępują. Grypa pojawia się nagle i powoduje bardzo gwałtowne pogorszenie samopoczucia; wieczorem możemy czuć się osłabione, a rano będziemy już leżeć z wysoką gorączką. Temperatura ciała w przebiegu przeziębienia zazwyczaj nie przekracza 38 stopni Celsjusza, w przypadku grypy dochodzić może nawet do 40-41 stopni.
Jakie leki pomogą w przypadku grypy?
Grypa to ostra choroba zakaźna, dotycząca układu oddechowego, wywoływana przez wirusy. Leczenie grypy można podzielić na objawowe i przyczynowe. Pierwszy sposób to łagodzenie objawów choroby: obniżanie gorączki, uśmierzanie bólu głowy, zwalczanie kataru. Drugi sposób to uderzenie wprost w przyczynę choroby, czyli wirusa grypy. Leki przeciwwirusowe starszej generacji charakteryzują się wieloma efektami ubocznymi i nie są polecane w przypadku grypy sezonowej. Znacznie lepiej sprawdzają się leki przeciwwirusowe nowej generacji – inhibitory neuraminidazy. Blokują one przenikanie wirusa do błony śluzowej układu oddechowego, dzięki czemu infekcja nie rozszerza się. Warto wiedzieć, że większość osób nie wymaga leczenia środkami przeciwwirusowymi; przeznaczone są one dla pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka oraz dla przypadków grypy o ciężkim przebiegu. Organizm większości z nas zazwyczaj sam radzi sobie z atakującymi go wirusami. Warto sięgnąć jednak po leki obniżające gorączkę i zwalczające stan zapalny.
Domowe metody na grypę
Aby wspomóc organizm w walce z grypą, warto wypróbować kilka sprawdzonych, domowych sposobów. Należą do nich inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, pomocne będą także gorące kąpiele oraz moczenie nóg. Dobrze sprawdzą się napary oraz herbaty ziołowe – dużą skuteczność wykazuje kwiat czarnego bzu oraz lipa. Możemy też wypróbować działanie imbiru, miodu, czosnku i soku malinowego.
Leczenie grypy wymaga szybkiego działania. Warto pamiętać, aby wyjść z domu dopiero wtedy, gdy choroba zupełnie ustąpi – dzięki temu unikniemy groźnych powikłań.
Alejakobiet.pl