Zdrowa dieta w ciąży: wybieramy 5 najlepszych grup produktów spożywczych
Przyszłe mamy zmagają się z wieloma dylematami. Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla kobiet w ciąży? Czy dieta w ciąży powinna się jakoś znacząco różnić od tej „normalnej?” Przedstawiamy najważniejsze zasady żywieniowe, którymi warto się kierować, będąc w ciąży.
Jedz dla dwojga, a nie za dwojga
Niestety, dla wielu kobiet czas bycia w ciąży, to jednocześnie czas folgowania wszystkim swoim zachciankom. Jedząc, należy pamiętać, że musimy dostarczyć rozwijającemu się maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie, nie należy przesadzać z ilością spożywanych kalorii – zapotrzebowanie dziecka jest znacznie niższe, niż nasze.
Zdrowa dieta w czasie ciąży opiera się tak naprawdę na bardzo podobnych zasadach, jak „zwykła zdrowa dieta.” Należy dbać o odpowiednią podaż białka, węglowodanów, tłuszczy oraz mikro i makroelementów. Ważne jest również pilnowanie ilości dostarczanych kalorii – ich ilość należy nieco zwiększyć w drugim i trzecim trymestrze.
„Należy pamiętać, że ten szczególny dla kobiety czas nie powinien być okazją do częstszego popełniania tzw. „grzechów dietetycznych”, a dobre odżywianie w ciąży powinno być szczególnie ważne i być okresem dbania o zdrowie. Zapotrzebowanie na energię jest różne w poszczególnych trymestrach. W pierwszym nie zmienia się w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. W kolejnym wzrasta o 360 kcal, natomiast w trzecim trymestrze ciąży podaż energii powinna zwiększyć się o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania energetycznego przed ciążą. Kontrolując podaż energii, przyszłe mamyÂÂÂÂÂÂ powinny zwracać uwagę na prawidłowy przyrost masy ciała. Dla zachowania zdrowia matki i dziecka zalecane jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała przed zajściem w ciążę i w trakcie jej trwania”. – fachowej porady udzielił nam Michał Wrzosek, autor strony michalwrzosek.pl.
Jak się odżywiać w ciąży, żeby dbać o potrzeby swoje i dziecka?
Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników – przede wszystkim białek i złożonych węglowodanów. Ważne są również: nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, witaminy z grupy B, witaminy D. Układając jadłospis, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – określi on dokładne zapotrzebowanie ciężarnej na poszczególne składniki. Pamiętajmy, że po części jest to kwestia indywidualna.
Zasadniczo zakłada się jednak, że dieta dla ciężarnej powinna się opierać na następujących 5 grupach produktów spożywczych:
- produkty pełnoziarniste,
- chude mięso (oraz ryby, które jednak należy wybrać po konsultacji z lekarzem),
- warzywa,
- owoce,
- nabiał.
Jak widać, odżywianie w czasie ciąży nie różni się zbytnio od normalnego, zdrowego odżywiania. Jedną z głównych różnic jest konieczność zwiększenia ilości kwasu foliowego, który ciężko dostarczyć w odpowiednich ilościach z pożywieniem. Dlatego, zaleca się suplementację.
Produkty, których należy unikać
Wiemy już, jakimi zasadami powinna się kierować kobieta w ciąży, układając swój jadłospis, jeśli chodzi o to, co powinno się w nim znaleźć. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją również produkty żywieniowe, których dieta w ciąży nie może obejmować. Są to:
- surowe ryby i mięso,
- produkty wędzone,
- alkohol,
- niepasteryzowane produkty mleczne,
- sery pleśniowe.
Będąc w ciąży starajmy się jeść wartościowe, jak najmniej przetworzone posiłki. Oczywiście, nie musimy w pełni rezygnować ze słodyczy, czy czerwonego mięsa. Ważne, żeby we wszystkim zachowywać umiar i dbać o potrzeby swoje i maluszka.
Alejakobiet.pl