914
Wyznaczając sobie cele, planując realizacje swoich marzeń czy wprowadzając najdrobniejsze rewolucje w naszym życiu, musimy być świadomi, że wiąże się to ze zmianą. Zmianą rytmu dnia, zmianą nawyków, zmianą otoczenia i zmianą wielu innych aspektów naszego życia. Mówi się, że jedyną stałą w życiu jest właśnie zmiana, ale jest ona jednocześnie źródłem niepokoju i obaw. W tym artykule dowiesz się czym dokładnie jest zmiana i w jaki sposób pokonywać lęk, który ze sobą niesie.
Po pierwsze – zmiana to proces! Nie: chwila, impuls, pojedyncza czynność. To rozłożony w czasie, proces, w którym przechodzisz przez poszczególne jego etapy. Pierwszym z nich jest nieświadomość. To moment, w którym odczuwasz pewien dyskomfort, ale nie podejmujesz próby zidentyfikowania jego źródła. W momencie kiedy dyskomfort zamienia się w utrzymujący się stan frustracji i napięcia uświadamiasz sobie przyczyny tych uczuć. Dostrzegasz obszar do zmiany, jednakże wraz ze stanem świadomości przychodzi opór. Negujesz wszystko co związane z potencjalną zmianą. Widzisz tylko minusy i jesteś skoncentrowana na przeszłości. Myślisz o zmianie, ale w żadnym wypadku nie jesteś gotowa na jakiekolwiek działania. Kolejnym, trzecim etapem, jest planowanie czy też przygotowanie. Podejmujesz decyzje o wprowadzeniu zmiany. Planujesz, budujesz koncepcje, zbierasz zasoby. I następuje etap kolejny – działanie. Wdrażasz to, co sobie postanowiłaś. Ostatnim, kluczowym etapem jest utrzymanie. Wiąże się z tym, czego najbardziej się obawiamy – powrotem do stanu przed zmianą. Musisz zadbać o to, by wszystko co sobie postanowiłaś, na stałe wpisało się w Twoje życie. Powrót do wcześniejszych nawyków, zachowań zagrożony jest pojawieniem się uczucia frustracji, myślenia typu „nic, nigdy mi nie wychodzi”.
A dlaczego tak bardzo zmian się boimy? Źródła niepokoju możemy wymieniać w nieskończoność. Najważniejsze i zarazem najpowszechniejsze to: utrata kontroli, niepewność, brak wiary w siebie, konieczność większego zaangażowania, obawa przed krytyką, strach, że się po prostu nie uda. Co zatem zrobić, by zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu, a tym samym obniżyć oddziaływanie naszych wewnętrznych barier? Oto kilka rad, które pomogą Ci przetrwać proces zmiany:
1. Bądź świadoma – musisz dokładnie wiedzieć czego zmiana dotyczy, co się z nią wiąże, jakie nowości będziesz musiała wprowadzić w życie. Świadome wejście w zmiany sprawi, że nic Cię w tym procesie nie zaskoczy, a nawet jeśli – bez problemu sobie z tym poradzisz.
2. Stwórz wizje – spisz na kartce wszystkie plusy zmiany. Co osiągniesz? Kim się staniesz? Co zyskasz? Spójrz w głąb siebie. Dlaczego osiągnięcie tego jest dla Ciebie ważne? Odkryj swoje wartości. To zwiększy Twoją motywacje, a zapisana wizja posłuży na wypadek chwil zwątpienia.
3. Znajdź wsparcie – ważne byś na swej drodze miała kogoś kto będzie Ci niejako towarzyszył. Doda otuchy, wyrazi swój podziw i doładuje energią na dalszą wędrówkę.
4. Zadbaj o siebie – pamiętaj kto w tym procesie jest najważniejszy. TY! Niezależnie od tego czy zmiany związane są z aktywnością fizyczną, czy z rozwojem swoich kompetencji, pamiętaj by znaleźć czas na odpoczynek i relaks. By zmiana mogła się udać musisz mieć niezbędną energię i poczucie kontroli nad swoim życiem.
5. Nie wywracaj całego życia do góry nogami – nawet najmniejsze zmiany to ogromne wyzwanie. Nie należy wprowadzać rewolucji w każdy aspekcie życia. Zadbaj o to by mieć swoje kotwice. Nie rezygnuj ze swoich dotychczasowych rytuałów jak np.: wieczór z ukochanym, rozwijanie swojej pasji czy cotygodniowe domowe SPA.
Alejakobiet.pl / Anna Gałczyńska – trener, coach. Ukończyła akredytowany przez ICF kurs na poziome ACSTH, przygotowuje się do międzynarodowej akredytacji. Ukończyła studia z zakresu zarządzania ze specjalizacjami psychologii w biznesie oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Trener biznesu z dyplomem Grupy Dobrych Trenerów. Prowadzi szkolenia m.in.: z szybkiego czytania i technik pamięciowych, jak również z zarządzania czasem, zmianą i stresem.
W pracy coacha uwielbia obserwować jak ludzie odkrywają swój potencjał i rozwijają go. Wolontarystycznie działa w sektorze pozarządowym, współpracuje z wieloma organizacjami, wspierając ich rozwój.